TEHLİKE ÇANLARI - Silahlı çatışmaya doğru!

Birçok kente yayılan gösterilerin, silahlı çatışmaya dönüşebileceği...

K24 - ERBİL

Irak’ta günlerdir süren ve birçok kente yayılan gösterilerin, silahlı çatışmaya dönüşebileceği belirtilerek uyarıda bulunuldu.

Bağdat İl Meclisi Güvenlik Komiyonu Üyesi Saad Metlebi düzenlediği basın toplantısında, “Bağdat’taki partilerin binaları göstericiler tarafından saldırı ve tacize uğrar, yahut diğer kentlerdeki gibi ateşe verilirse, bu kentte taraflar arasında silahlı çatışmanın çıkması muhtemeldir” dedi.

Metlebi, bazı çevrelerin, sözkonusu gösterileri siyasi hesapları için kullanmaya çalıştığını savundu.

Göstericilere çağrıda bulunan Metlebi, “Barışçıl gösterileri kargaşaya dönüştürmek isteyen parti ve taraflara fırsat vermeyin” dedi.

Irak’ın güneyinde temel hizmetlerin yoksunluğu, elektrik kesintileri ve işsizlik nedeniyle patlak veren gösteriler Basra’da başladı, Misan, Kerbela, Necef, Zikar ve Babil’e sıçradı. Başkent Bağdat’ta geniş katılımlı bir eylem hazırlığında olduğu belirtildi.

Basra’da başlayan gösterilerde ölen ve yaralananlar olurken, Misan’da halk valiliği bastı. Necef’te ise göstericiler havaalana girdi, daha sonra havalanı genel müdürünün evini ateşe verdi.

Necef’te ayrıca Nuri Maliki’nin liderliğini yaptığı Dava Partisi’nin binası ile Esayib Ehlulhak’ın karargahı ateşe verildi.

UMM QASR ELE GEÇİRİLDİ

K24 Basra muhabiri, protestocuların Umm Qasr adlı bir liman şehrini kontrolünü ele geçirdiğini ve taleplerini içeren bir bildiri yayımladığını bildirdi.

Muhabirimiz, kentte araçlar için giriş çıkışları kapatan protestocuların, görevlilerin kentten ayrılmasına izin vermediklerini belirtti.

Muhabirimiz, Irak ve Kuveyt arasındaki Sefvan Sınır Kapısı’nın da kapatıldığını aktardı.

Şii lider Ali Sistani ile seçimlerin galibi Mukteda es-Sadr, göstericilere destek açıklamasında bulundu.