SON DURUM - Irak’ta kanlı bilanço!

Irak'ın güneyindeki illerde dün düzenlenen gösterilerde 4 kişi öldü, 128 kişi yaralandı.

HABER MERKEZİ

Irak'ın güneyindeki illerde dün düzenlenen gösterilerde 4 kişi öldü, 128 kişi yaralandı.

Irak'ın güneyindeki Basra, Musenna, Meysan ve Zikar kentlerinde kamu hizmetlerinde aksaklık ve elektrik kesintileri nedeniyle düzenlenen gösteriler dün de devam etti.

Basra'da göstericilerin il meclis binasını basması üzerine yaşanan arbedede 2 kişi öldü, 16'sı güvenlik görevlisi 35 kişi yaralandı.

Musenna kent merkezinde de göstericiler yerel yönetim binasını bastı. Olaylarda 2 gösterici öldü, 50'den fazla güvenlik görevlisi yaralandı.

Meysan'da ise güvenlik güçlerinin göstericilere müdahalesinde 24 kişi yaralandı. Göstericiler El-Mecer Kaymakamlığı binası ile kaymakamın evini ateşe verdi.

Zikar'da da güvenlik güçleri il meclis binasını basmak isteyen göstericilere müdahale etti. Olayda 12 gösterici ile 7 emniyet mensubu yaralandı.

Irak medyası, gösterilerde 5 kişinin öldüğünü, 150 kişinin de yaralandığını yazdı.

ABADİ: SERT KARŞILIK VERİRİZ

Irak Başbakanı Haydar Abadi, dün yaptığı açıklamada, ülkenin güneyinde süren protestoların izinsiz olması ve saldırılara dönüşmesi durumunda sert karşılık vereceklerini belirtti.

Güvenlik güçleriyle yaptığı toplantı sonrası açıklama yapan Haydar Abadi, güney bölgesindeki illerde süren protestolar hakkında konuştu.

İzinsiz gösterilere izin verilmeyeceğini söyleyen Abadi, resmi kurum ve kuruluşlara yönelim olmasının kabul edilemeyeceğini ve sert yanıt verileceğini ifade etti.

Irak Başbakanı, gösterilerin arkasında kimin olduğunu bilmediklerini dile getirdi.

Irak'ın petrol zengini kenti Basra'da, geçen pazar günü başlayan gösteriler Zikar, Babil, Meysan, Divaniyye, Necef, son olarak da başkent Bağdat'a sıçramıştı.