Saddam’ın kızı: Ben yapmadım

Twitter’dan açıklama yapan Raghad Saddam, ülkenin orta ve güney illerinde süren gösterileri ve İran destekli...

HABER MERKEZİ

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in büyük kızı Raghad Saddam, ülkenin güneyindeki gösterilere katılım çağrısı yaptığı iddialarını reddetti.

Twitter’dan açıklama yapan Raghad Saddam, ülkenin orta ve güney illerinde süren gösterileri ve İran destekli partilerin binalarına saldırıları teşvik ettiği iddialarını yalanladı.

Saddam’ın kızı, “Benim adıma açılan ve paylaşımlarda bulunan Twitter hesabı sahtedir, benimle hiçbir ilgisi yoktur. Irak’taki gösteriler hakkında herhangi bir açıklamam olmamıştır” dedi.

Raghad Saddam adına açılan Twitter hesabından, göstericilere, Tahran yönetimi tarafından desteklenen partilerin binalarına saldırı düzenlenmesi çağrısı yapılmıştı.

Gösterilerin sürdüğü Basra, Zikar, Babil, Meysan, Divaniyye, Kerbela, Necef gibi kentler, Şii nüfusunun ağırlıklı olduğu bölgeler olarak öne çıkıyor.

Şiilerin, Sünni bir diktatör olarak tanımlanan Saddam Hüseyin’in kızından talimat almasının mümkün olmadığı yorumları yapıldı.

Elektrik, su, hizmet yetersizliği, işsizlik ve yolsuzluk nedeniyle başlayan gösteriler şimdiye kadar 10’dan fazla kişi yaşamını yitirirken en az 250 kişi de yaralandı.

Göstericiler bazı kentlerde İran’a yakınlığıyla bilinen partilerin binalarını ateşe vermiş, resmi kurum ve kuruluşların binalarına girmişti.