Abadi: Gücümüz yok, yapamayız

Irak Başbakanı Haydar Abadi, 1 haftayı aşkın süredir sokaklarda olan göstericilerin hükümetten isteklerini karşılayacak durumda olmadıklarını söyledi.

K24 - BAĞDAT

Irak Başbakanı Haydar Abadi, 1 haftayı aşkın süredir sokaklarda olan göstericilerin hükümetten isteklerini karşılayacak durumda olmadıklarını söyledi.

Bağdat’ta haftalık basın toplantısında konuşan Haydar Abadi, göstericilerin can güvenliğinin korunmasının önemine değinerek, ülke genelinde güvenliğin korunacağını belirtti.

Irak’ın, güvenlik sorunundan dolayı çok acı çektiğini kaydeden Abadi, “Göstericilerin taleplerini önemsiyoruz. Bu isteklerden gücümüzün yettiğini yerine getireceğiz ama tüm istekleri karşılayacak güçte değiliz” dedi.

Halkın can ve mal güvenliğinin korunması için güvenlik güçlerinin görevde olduğunu ifade eden Abadi, “Bizden istenen tüm talepleri yerine getiremiyoruz. Göstericiler, içlerine sızıp ülkenin güvenliğini hedef alan kişileri de açığa çıkarmalıdır” diye konuştu.

Irak’ın güney kentlerinde 8 Temmuz’da başlayan gösterilerde şimdiye kadar 10’dan fazla kişi yaşamını yitirirken en az 250 kişi de yaralandı.

Irak'ın tek gelir kaynağı ham petrol ihracatının büyük bir kısmını tedarik eden güneydeki Basra vilayetinde başlayan gösteriler Zikar, Babil, Meysan, Divaniyye, Necef, Kerbela ve son olarak da başkent Bağdat'a sıçramıştı.

Hayat şartlarının iyileştirilmesinin talep edildiği gösterilerde, su ve elektrik hizmetlerindeki aksaklıklar, işsizlik ve devlet dairelerindeki yolsuzluklar protesto ediliyor.