K24 ÖZEL - CHP’de neler oluyor?

Türkiye’de, 24 Haziran seçimlerinin ardından anamuhalefet partisi CHP’de başlayan olağanüstü kurultay tartışmaları ve çalışmaları eleştirildi.

K24 - İSTANBUL

Türkiye’de, 24 Haziran seçimlerinin ardından anamuhalefet partisi CHP’de başlayan olağanüstü kurultay tartışmaları ve çalışmaları eleştirildi.

K24’e konuşan 24’üncü Dönem Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir milletvekili ve eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) yargıcı Rıza Türmen, Türkiye’nin otoriter bir döneme girdiğini belirterek, “Büyük adaletsizlikler var. CHP sivil toplum kurumlarıyla görüşerek bir yol haritası çizmeli. Çünkü artık Meclis’in bir erkinden bahsetmek zor. Cumhurbaşkanı isterse çalışır, istemezse çalışmaz. Bundan dolay CHP silkinip kendine gelmeli” dedi.

“24 Haziran’daki seçimlerde yaşanan sorun ve adaletsizliklerin konuşulmadığını” belirten Türmen, “Fakat bu adaletsizliklerin yerine Muharrem İnce ve Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki genel başkanlık çekişmesi konuşuluyor” ifadelerini kullandı.

Türmen, “Bir tarafta rejim ve sistem değişiyor, öbür tarafta iç çekişmeler konuşuluyor. Şimdi asıl gündemin yeni sistemin getirdiği felaketler olmalıydı” dedi.

SALICI: YEREL SEÇİMLER

K24’e konuşan CHP İstanbul milletvekili Oğuz Kaan Salıcı da, 24 Haziran seçimlerinin sistemi değiştirme seçimleri olduğunu, bundan dolayı da CHP’nin biran önce iç tartışmalardan uzaklaşması gerektiğini söyledi.

CHP’nin iç çekişmelere yerine ekonomik kriz, hak ve özgürlükler konularına eğilmesi gerektiğini belirten Salıcı, “CHP’nin içinde çıkarılan tartışmaların büyük planın bir parçası olduğu yönünde iddialar var ama ben öyle düşünmüyorum. CHP biran önce bu tartışmalara bir son vermeli ve yerel seçimlere yoğunlaşmalı” ifadelerini kullandı.

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, olağanüstü kurultay için toplanan imzaların dün itibariyle 450’yi geçtiğini açıkladı.

KURULTAY SÜRECİ

CHP Parti tüzüğüne göre, olağanüstü kurultay için gerekli imzaların toplanmasının ardından imzaların parti yönetimine iletilmesi gerekiyor. İmzaların parti yönetimine tesliminden sonra parti yönetiminin önünde 45 günlük bir süreç başlıyor ve Kılıçdaroğlu'nun bu süre içinde (Parti tüzüğüne göre) olağanüstü seçimli kurultaya gitmek zorunda kalıyor.

625 İMZA GEREKİYOR

CHP parti tüzüğünün 48'inci maddesine göre seçimli olağanüstü kurultay toplanması için kurultay delegelerinin tam sayısının salt çoğunluğunun, on beşinci gün mesai bitimine kadar noter aracılığıyla imzalarını genel merkeze iletmeleri gerekiyor. Bu da en az 625 delegenin imzasına denk geliyor.