ABD’den şartlı destek

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Irak’taki göstericilerin taleplerini desteklediklerini söyledi.
kurdistan24.net

K24 - WASHINGTON

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Irak’taki göstericilerin taleplerini desteklediklerini söyledi.

Basın toplantısında K24 muhabirinin sorusunu yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Irak’taki gösterilerin barışçıl olması şartıyla talepleri desteklediklerini belirtti.

Su ve elektrik hizmetlerinin yetersizliğinden haberdar olduklarını kaydeden ABD’li Sözcü, “Hükümetin, vazifesi dahilinde halkın ihtiyaçlarını karşılayıp hükümet kurumlarını koruması gerekir” dedi.

Halkın elektrik, su ve hizmet yetersizliği nedeniyle gösteriler düzenlediğini bildiklerini ifade eden Nauert, “Barışçıl olması şartıyla göstericilerin taleplerini destekliyoruz. Irak hükümeti göstericilerin canını korumak için tüm çabayı göstereceğini söyledi. Aynı şekilde Irak hükümeti talepleri yerine getirmek için göstericilerle görüşmeler yapılacağını açıkladı” diye konuştu.

BM: ENDİŞELERİ GİDERİN

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis, Irak hükümetine ülkede hayat şartlarının iyileştirilmesi için başlatılan protestolarda göstericilerin meşru kaygılarına saygı duyma ve bu endişeleri giderme çağrısı yaptı.

Kubis, yaptığı yazılı açıklamada, Irak'taki siyasi aktörlere ekonomik kalkınma, istihdam ve önemli kamu hizmetlerinin yerine getirilmesine olanak sağlayacak reformlara ve yolsuzlukla mücadeleye öncelik vermesi gerektiğini ifade etti.

Su ve elektrik hizmetlerindeki aksaklıklar, işsizlik ve devlet dairelerindeki yolsuzlukları protesto etmek için başlatılan gösterilerde yaşanan şiddet ve vandalizmden de derin endişe duyduğunu belirten Kubis, hem protestocuların hem de güvenlik güçlerinin hayatını kaybetmesinden, çok sayıda kişinin yaralanmasından, kamu ve özel mülklere zarar verilmesinden üzüntü duyduklarını kaydetti.

Barışçıl gösterilere katılmak ve ifade özgürlüğü gibi vazgeçilmez haklara saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Kubis, Irak güvenlik güçlerine, itidal göstermesi, orantısız güç kullanımından kaçınması, Irak hükümetine de hayat şartlarının iyileştirilmesi için başlatılan protestolarda göstericilerin meşru kaygılarına saygı duyma ve bu endişeleri giderme çağrısı yaptı.