FLAŞ SÖZLER - PKK ile Brunson / Havuç ile sopa…

Türkiyeli uzmanlar, tutuklu rahip Andrew Craig Brunson olayını, “ABD’nin siyasallaştırmaya çalıştığını” savundu.

K24 - ANKARA

Türkiyeli uzmanlar, tutuklu rahip Andrew Craig Brunson olayını, “ABD’nin siyasallaştırmaya çalıştığını” savundu.

Brunson, Ekim 2016'da Gülen yapılanmasına üye olmak suçlamasıyla tutuklanmıştı.

K24’e konuşan uluslararası ilişkiler uzmanı Deniz Altınsoy, Türkiye’nin rahip Brunson’a yönelttiği suçlamaları kendi güvenliği çerçevesinde değerlendirilebileceğini belirterek, şunları söyledi:

“Burada hukuki olarak Türkiye’nin eli güçlüdür. Dolayısıyla Amerika’dan gelen baskıları Ankara’nın görmemesi ve gözardı etmesi kadar doğal bir durum yok. Türkiye siyasi baskılara mahal vermeden tamamen hukuki argümanları kullanarak bu meseleye bakmak zorundadır.”

Altınsoy, “Ver papazı, al papazı”nda, yani Fetullah Gülen’le takas konusunda devletlerin kendi inisiyatifleri çerçevesinde hareket edeceğini belirterek, şunları söyledi:

“Açıkçası Amerika bunu siyasi bir meseleye evirme derdinde. Amerika bunu siyasallaştırdıkça aslında Türkiye’nin kendi iç hukukuna karışıyor. Takas sözkonusu olursa Amerika’nın Türkiye’ye Brunson’u kendi ülkesinde yargılama garantisini vermesi lazım. Amerika bu meseleyi kullansa da Türkiye’yle tüm siyasi ilişkilerini bitirmeye cesaret edemeyecektir.”

K24’e konuşan Akademisyen Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney ise, “ABD’deki FETÖ meselesi, bu Hakan Atilla davası vs. onların zaten siyasallaştırdığını biliyoruz” diyerek, şunları söyledi:

“Türkiye’de Amerikalı rahibin adli yargı süreci devam ediyor. Bunun dışında şöyle bakmak lazım olaya; bu yargıya intikal etmiş bir mevzu dolayısıyla bu sürecin işleyişine bakmak lazım. Amerika bir yandan havuç, bir yandan da sopa politikasını sürdürüyor. Bir yandan PKK ile mücadele ettiklerini söyleyip, diğer yandan da PYD’ye destek vermeye devam ediyorlar. Belirli alanlarda uzlaşma olsa da bu konuların çözüldüğü anlamına gelmiyor.”

ABD’nin FETÖ meselesinde süreci ağırdan aldığının savunan Ateşoğlu Güney, “Bence Brunson ile Fetullah Gülen’in iadesi ayrı meselelerdir. Bunu pazarlık konusu haline getirmemek lazım. Amerika bir yandan Türkiye’yi sıkıştırmak isterken, bir yandan da tamamıyla Türkiye’yi kaybetmek istemiyor” şeklinde konuştu.

BRUNSON NEDEN TUTUKLANDI?

Andrew Craig Brunson İzmir'de Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi'nin rahipliğini yapıyordu.

Ekim 2016'da eşiyle birlikte savcılık tarafından ifadeye çağrıldı ve ifade için gittiklerinde gözaltına alındı. Eşi Norine Brunson, 13 gün sonra serbest bırakıldı.  Brunson ise Gülen yapılanmasına üye olduğu şüphesiyle tutuklandı.

Basında yer alan haberlerde, Brunson’un bir gizli tanığın verdiği ifade doğrultusunda tutuklandığı bildirildi.

Ağustos 2017'de, İzmir F Tipi Cezaevi'nde yatmakta olduğu sırada bu kez de "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi veya askeri casusluk amacıyla temin etmek", "Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" ve "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçlarından da tutuklanması talep edildi.

Rahip Brunson, Ağustos 2017'de bir kez daha tutuklanması isteminin değerlendirildiği duruşmada verdiği ifadede hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

7 Mayıs 2018'deki duruşmada da tahliye talebi kabul edilmedi.