Denendi/Alzheimer’ı tedavi ediyor

Bilimciler ultrason kullanarak farelerde vasküler bunama ve Alzheimer gibi bilişsel bozuklukları tedavi ettiklerini açıkladı.

HABER MERKEZİ

Bilimciler ultrason kullanarak farelerde vasküler bunama ve Alzheimer gibi bilişsel bozuklukları tedavi ettiklerini açıkladı.

Japon bilimciler ultrason kullanarak farelerde vasküler bunama ve Alzheimer gibi bilişsel bozuklukları tedavi ettiklerini açıkladı.

Bu hastalıklar insanlarda en sık görülen bunama türleri olarak biliniyor. Beynin tamamına uygulanan ultrason hem kan damarlarının oluşumunu hem de sinir hücrelerinin yenilenmesini hızlandırdı.

GÜNDE ÜÇ KERE TEDAVİ UYGULANDI

Kardiyolog Hiroaki Shimokawa’nın ekibi Japonya’daki Tohoku Üniversitesinde iki grup fareyle çalışmaya başladı.

Bir grup fareye ameliyat yapılarak beyne giden kan akışı azaltıldı. Böylece vasküler bunamanın etkisi yaratıldı. Diğer grup ise Alzheimer benzeri bir duruma sahip olması için genetik olarak düzenlendi.

Daha sonra bilimciler her iki grubun beynine de günde üç kez 20’şer dakika boyunca düşük yoğunlukta darbeli ultrason (LIPUS) uyguladı.

Vasküler bunaması bulunan farelere bu tedavi 5 gün boyunca birer gün arayla (toplamda 3 gün) uygulandı. Alzheimer’lı fareler ise 3 ay boyunca toplamda 11 gün tedavi gördü.

Her iki gruptan da tedavi görmeyen bazı fareler kontrol grubu olarak ayrıldı. Bu farelerle karşılaştırıldığında, LIPUS tedavisi gören farelerin davranış testlerinde, bilişsel fonksiyonlarında önemli gelişmeler olduğu görüldü.

Daha detaylı incelemelerde tedavinin kan damarlarının oluşumunda rol alan bir enzimin salgılanmasını artırdığı görüldü.

Ayrıca tedaviyle birlikte sinir hücrelerinin hayatta kalmasını ve büyümesini sağlayan bir proteinin de arttığı görüldü. Tedavide herhangi bir yan etki gözlenmedi.

YAŞLILARDA KOLAYCA KULLANILABİLİR

Shimokawa “LIPUS tedavisi ameliyata gerek duymayan bir fizyoterapi yöntemi olarak yüksek risk taşıyan yaşlı hastalara kolaylıkla ve defalarca uygulanabilir” diyor.

Sonuçlar, Shimokawa tarafından yürütülen bir başka araştırmada elde edilen sonuçları da destekliyor. Bu çalışmada ekip LIPUS’u miyokardiyal işkemi hastalığına sahip domuzlarda kalp odaklı olarak kullanmış ve kan damarlarının oluşumunu hızlandırmayı başarmıştı.

Avustralya’da, Queensland Üniversitesinden bilimciler de benzer bir çalışma yürüterek ultrasonu Alzheimer’lı farelerin hafızalarını düzeltmek için kullanmıştı.

 Ancak bu çalışmada ultrason hayvanların beynindeki zehirli plakaları temizlemek için kullanılmıştı. Shimokawa’nın en son çalışması Brain Stimulation dergisinde yayımlandı. (Kaynak: New Atlas)