Daha zeki olmak için 10 adım

Araştırmalar, zekanın sabit bir boyutta olduğu, daha genç yaşlarda kapasitesinin değişmeyecek şekilde oluştuğu düşüncesinin yanlış olduğunu gösteriyor.

HABER MERKEZİ

Araştırmalar, zekanın sabit bir boyutta olduğu, daha genç yaşlarda kapasitesinin değişmeyecek şekilde oluştuğu düşüncesinin yanlış olduğunu gösteriyor.

İnsanların olaylara yaklaşım şekli ve zihinlerini beslemek için her gün yapacakları bir kaç küçük şey zeka seviyesini önemli ölçüde arttırabileceği ifade ediliyor. 

Time adlı internet sitesinde daha zeki bir yaşam sürmek için atılması gereken 10 küçük adım söyle sıralanıyor:

DAHA AKILLICA ONLİNE

Her boş zamanınızda sosyal medya hesaplarını kontrol etmek, sevimli hayvan fotoğraflarını beğenmek ve ekran başında anlamsız zaman geçirmek zorunda değilsiniz. Web dünyası bir çok online kurslar, TED paylaşımları, öğretici belgeseller, yeni şeyler öğreten sayfalar ile dolu. Birkaç dakikanızı, zekanıza kaykay yapan köpeklerden daha fazla katkı sağlayacak şeylere ayırın.

ÖĞRENDİĞİNİZ ŞEYLERİ YAZIN

Her gün birkaç dakikanızı ayırarak, öğrendiklerinizi yazmanın beyin gücünüzü artıracağınızdan emin olabilirsiniz. “Öğrendiğiniz şeyler hakkında günde 400 kelime yaz,” diyor yoga öğretmeni Claudia Azula Altucher. Kısa da olsa öğrendiklerini yazmak aynı zamanda bir ömür boyu yakındığımız‚ ”okuduğum şeylerin içeriğini ertesi gün unutuyorum’’ sorununa da bir çözüm.

BİR “HALLEDİLDİ” LİSTESİ YAPIN

Zeki olmanın sağladığı en büyük avantaj güven ve mutluluk hissi duymak. Bu nedenle, daha sonra yapmak zorunda olduğunuz şeylerin listesini değil, başarıyla halledip sonlandırdığınız şeylerin listesi oluşturun. Böylece öz güven ve huzurunuz da artmış olur. “Halledilmiş işler listesi’’fikri, Marc Andreessen ve Azula Altucher gibi ünlü isimler tarafından da tavsiye ediliyor.

OYUN TAHTASINI ÇIKARIN

Masa oyunları ve bulmacalar sadece eğlenceli değil, aynı zamanda beyninizi geliştirmek için harika bir yoldur. “Oyun oyna (Scrabble, köprü, satranç, Go, Battleship, Connect 4, önemli değil)” diyor Xie. Ninja seviyesinde bir beyin artışı için, tahtaya bakmadan oynamaya çalışarak belleğinizi egzersiz yaptırın. Azula Altucher, “Scrabble'ı ipuçlarından veya kitaplardan hiçbir yardım almadan oynayın” diyor.

ZEKİ ARKADAŞLAR EDİNİN

Bu egonuza ağır gelebilir ama sizden daha akıllı olanlarla vakit geçirmek öğrenmenin en hızlı yollarından biridir. IQ'nuzun vakit geçirdiğiniz en yakın beş kişinin IQ ortalaması olduğunu hatırlayın, ”diyor Symphony Teleca'nın hesap yöneticisi Saurabh Shah.

ÇOK OKUYUN

Bu tavsiye belki şok edici bir tavsiye değil ama okumak daha zeki olmak için kesinlikle gerekli. Günlük gazeteler ya da farklı alanlardan yazılan kitaplar zekanın en önemli ham maddesi. Elbette okunan şeylerin niteliği de önemli ancak nicelikten hiç bir şekilde taviz vermemek gerekiyor. Yani bol bol kitap okuma zorundayız.

ARKADAŞLARINIZA ANLATIN

Öğrendiğinizi ve düşündüğünüzü başkalarına anlatarak sağlayabilirsiniz. “Bir başkasına açıklayabileceğine emin ol,” diyor Xie basitçe. Stajyer Jon Packles bu fikri şöyle anlatıyor: “Öğrenmiş olduğunuz her şey için - büyük ya da küçük - başkalarına anlatabilecek düzeye gelene kadar çaba gösterin. Yeni bir şeyi başkalarına anlatacak kadar öğrenmek zannedildiği zor bir şey değil. Bilakis öğrenme motivasyonunu artırıcı bir yöntem.

RASTGELE YENİ ŞEYLER YAPIN

Steve Jobs okulunu yarım bıraktıktan sonra bol vakti vardı ve bu vaktini kaligrafi öğrenerek geçirdi. Bu kurs Jobs için o yıllarda pek de anlamlı bir uğraşı sayılmazdı. Ancak Jobs bu kursta öğrendiği tasarım becerilerini daha sonra ilk Mac'lerde kullandı.

YENİ BİR DİL ÖĞRENİN

Yeni bir dil öğrenmek için yabancı bir ülkeye gitmeye gerek yor. Bu dili de akıcı konuşmak gibi bir zorunluluğunuz yok. Masanızın başında yeni bir dil öğrenerek zihninizi ödüllendirebilirsiniz. İnternette yabancı dil öğrenmek için yeterince ücretsiz sayfalar var.

KENDİNİZE BOŞ VAKİT AYIRIN

Öğrendiklerinizi sindirmek için kendinize boş vakit ayırın. Koşuşturma tuzağına düşmeyin. Zihnin de gün içinde sükunete ihtiyacı var.