FLAŞ - ABD: Yaptırıma hazırız

ABD’den Türkiye’ye yaptırım tehdidi!

HABER MERKEZİ

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, “Rahip Brunson serbest bırakılana kadar yaptırım uygulamaya hazırız” dedi.

Fox News kanalına değerlendirmelerde bulunan Pence, "Hafta başında söylediğim ve ABD Başkanı'nın (Donald Trump) da açıkça belirttiği gibi, Rahip Andrew Brunson'ın ev hapsine alınması yeterli değil. Amerika Birleşik Devletleri, Rahip Andrew Brunson serbest bırakılana kadar Türkiye'ye yönelik yaptırım uygulamaya hazır" dedi.

Pence, bu ifadeleri sarf ettiği kaydı, sosyal medya hesabından da paylaştı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Afrika ziyareti sırasında gazetecilere ABD'li rahip Brunson krizine ilişkin yaptığı açıklamada, "Biz göbeğimizden Amerika’ya bağlı değiliz" ifadelerini kullanan Erdoğan, "Brunson'u hiçbir zaman pazarlık konusu yapmadık. Biz istiklal ve istikbal mücadelemizi geçmişte nasıl verdiysek, bundan sonra da bu mücadeleyi aynı şekilde vermeye devam ederiz. Yaptırımlarla Türkiye'ye geri adım attıramazsınız. Tavır değişikliği benim değil, Trump'ın sorunu" ifadelerini kullanmıştı.

TRUMP’IN AÇIKLAMASI

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "ABD, harika bir Hristiyan, aile babası ve müthiş bir insan olan Pastör Andrew Brunson’ın uzun süreli tutukluluğu nedeniyle Türkiye’ye büyük yaptırımlar uygulayacak. (Brunson) Büyük acı çekiyor. Bu masum inanç adamı derhal serbest bırakılmalı!" ifadesini kullanmıştı.

YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI KONDU

İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi Brunson'ın avukatı İsmail Cem Halavurt'un, müvekkilinin sağlık sorunlarını da gerekçe göstererek yaptığı "tutukluluğun devamına itiraz" başvurusu sonucu, rahibin adli kontrolle ev hapsine alınmasına karar vermişti.

35 YIL HAPSİ İSTENİYOR

İzmir'de Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi'nin pastörü Andrew Brunson, Ekim 2016'da " Fethullah Gülen yapılanmasına üye olmak" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Andrew Brunson hakkında "FETÖ ve PKK adına suç işlediği" ve "casusluk yaptığı" iddiasıyla 35 yıl hapis cezası isteniyor.