İmdatlarına tur teknesi yetişti

Türkiye’de Muğla ilinin Bodrum ilçesinden yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Kos Adası'na geçerken bindikleri lastik bot batan Suriyeli ve Iraklı göçmenler ölümle burun buruna geldi.

HABER MERKEZİ

Türkiye’de Muğla ilinin Bodrum ilçesinden yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Kos Adası'na geçerken bindikleri lastik bot batan Suriyeli ve Iraklı göçmenler ölümle burun buruna geldi.

Turgutreis Alihoca Burnu'ndan 5 metrelik lastik bota binen 3 Suriyeli ve 7 Iraklı göçmen kıyıdan yaklaşık 1 mil açıldıktan sonra bot battı.

Lastik botun su alarak batmasıyla ölüm kalım mücadelesi vermeye başlayan göçmenlerin imdadına o sırada bölgeden geçen günlük tur teknesi "Amiral Turgutreis"teki personel yetişti.

Aralarında iki çocuk ve hamile bir kadının da olduğu göçmenler için tur teknesinin kaptanı Vakkas Dost, denize teknedeki can simitlerini attı.

Daha sonra denize atlayan tekne personeli Sercan Koca ve Yunus Durmaz, ölümle burun buruna gelen göçmenleri kurtararak tekneye çıkardı.

 Tur teknesinde bulunan turistler ise yaşananları korku dolu gözlerle izledi. Tekneye alınan Suriyeli ve Iraklı göçmenler, Turgutreis Sahil Güvenlik Bot Komutanlığına getirildi.

Burada sağlık durumları kötü olan hamile kadın ile bir erkek ambulansla Bodrum Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

Tekne çalışanı Sercan Koca, hiç tereddüt etmeden denize atladığını ifade ederek şunları söyledi:

 “Teknede seyir halinde gidiyorduk, bölgeye doğru bir baktık insanlar var suyun içinde. İlk önce sörfçü falan sandık ama yaklaştığımız zaman onların hani suda boğulmamaya çalıştıklarını fark ettik, çocukları fark ettik. O an gördük tabii biz de çok üzüldük.

Çok büyük bir panik vardı, can pazarı vardı gerçekten. Yaklaşınca hemen suya atladım, direkt çocukları görünce ağlıyorlardı, çok üşümüşlerdi, donmuşlardı zaten. Tekneye aldıktan sonra gördük hallerini, baya üzüldük.

 10 kişi varlardı, hepsini teker teker aldık, hatta aldıktan sonra eşyalarını falan aldık. Çok üzüldük yani, çok kötü bir görüntüydü ama sağ salim onları çıkarttığımız için gerçekten yani sonunda mutlu olduk.” (Kaynak: Ajanslar)