K24 ÖZEL - Kerkük'ü kim yönetecek?

Kerkük’te valilik makamı, 2003’ten 16 Ekim 2017’ye Kürtler’deydi.

K24 - KERKÜK

Kerkük’te valilik makamı, 2003’ten 16 Ekim 2017’ye Kürtler’deydi.

16 Ekim’de Irak Başbakanı Haydar Abadi yetkisi olmadığı halde Kerkük Valiliği’ne, Vali Necmeddin Kerim’in yardımcısı ve Kürtler’e düşmanlığıyla bilinen Arap asıllı Rakan Said Ali Cuburi’yi vekaleten atadı.

Araplar’ın ardından şimdi de Türkmenler Kerkük Valiliği’nin kendilerine verilmesini istiyor.

K24’e konuşan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Kerkük İl Teşkilatı yetkililerinden Ali Kelayi, “Hiçbir şekilde Türkmenler’in bu talebini kabul etmeyiz. Kerkük’te tüm makamlara gelecek kişiler seçimle belirlenmeli. Valilik makamı seçimle işbaşına gelen Kürt halkınındır” dedi.

K24’e konuşan Kerkük Arap Kütlesi’nin sözcüsü Hatem Tai, “Kerkük’te valilik makamı yasal bir makamdır, ulusal bir makam değil. Valilik vekaleten yürütülüyor. Seçimleri beklemeliyiz. Bizim için hangi bileşenin elinde olmasının bir önemi yok. Önemli olan Kerkük Valisi’nin tüm Kerküklüler için çalışmasıdır” ifadelerini kullandı.

16 Ekim’de Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) bağlı bazı peşmergelerin çekilmesiyle Iraklı güçler ile Şii Haşdi Şabi milisleri Kerkük ve tartışmalı bölgelere girmişti.

Bağdat, yetkisi dahilinde olmadığı halde görevden alındığı duyurulan Necmeddin Kerim’in yerine Rakan Said Ali Cuburi’yi vekaleten atamıştı.

16 Ekim olaylarından önce Kardeşlik Listesi, Irak Türkmen Cephesi (ITC) ve Arap taraflar, ABD gözetiminde valilik makamını Kürtler’e, İl Meclis Başkanlığı’nı Türkmenler’e, Vali Yardımcılığının da Araplar’a verilmesi konusunda anlaşmıştı.