Deniz yok, sahile akın var!

http://www.kurdistan24.net/tr/

HABER MERKEZİ

Kürt illerinin en büyük ikinci gölü olan ve kış aylarında yüzeyi tamamen buzla kaplanan Çıldır Gölü, yaz aylarında serinlemek isteyenlerin akınına uğruyor.

Kars ile Ardahan sınırları arasında yer alan, kışın yüzeyi tamamen buz tutan Çıldır Gölü'ne yaz aylarında da yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi gösteriyor.

Hava sıcaklıklarının etkisini gösterdiği bölgede, yerli ve yabancı turistler, bölgenin en büyük ikinci gölü olan, bin 959 rakımlı Çıldır Gölü'nde yüzmenin keyfini yaşıyor.

123 kilometrekarelik alanı bulunan göle gelen turistler yüzmenin tadını çıkarıyor.

Kütük Ev ve göl çevresinde piknik yapanlar, yeni yapılan iskeleden gölün serin sularına girebiliyor.

Serinlemeye gelen Kadir Sürmeli,  yaptığı açıklamada, sıcak havalarda Çıldır Gölü'nde serinleyerek güzel vakit geçirdiklerini söyledi.

Çıldır Gölü'nün bölge için çok önemli olduğunu ifade eden Sürmeli, "Hafta sonları ailemizle buraya gelip yüzerek rahatlıyoruz. Burası Kars, Ardahan için çok iyi bir yer" dedi.

Sürmeli, özellikle hafta sonları gölde yoğunluk yaşandığını anlatarak, "Çıldır Gölü çok güzel ilgi görüyor, Akdeniz ve Ege sahillerini hiç aratmıyor. Herkesin buraya gelmesini tavsiye ederim. Suyu da çok güzel" diye konuştu.

Suat Kartal da Çıldır Gölü'nün denizi aratmadığını ve birçok insanın ilgi odağı olduğunu dile getirerek, "Burası çok güzel. Deniz olarak İstanbul'a gerek yok, Kars'ta da deniz var. Anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz. Herkesi buraya davet ediyorum, Kars'ta deniz yok demesinler. Çıldır Gölü çok güzel" şeklinde konuştu.

(Kaynak: Ajanslar)