ABD: Anlaşma olsaydı buradaydı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, İzmir'de ev hapsinde bulunan ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson ile ilgili bir anlaşma olmadığını söyledi.

HABER MERKEZİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, İzmir'de ev hapsinde bulunan ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson ile ilgili bir anlaşma olmadığını söyledi.

Basın toplantısı düzenleyen Nauert, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasındaki görüşmeye atıfta bulunarak, "Telefon görüşmesi yapmış olmak önemli bir işaret. Sohbet etmiş olmaları kesinlikle zarar vermez, biz bu yüzden diyaloğun önemine güveniyoruz" ifadesini kullandı.

Türkiye ile ABD arasında bir anlaşmaya varılıp varılmadığı hakkındaki bir soruya ise Nauert, "Eğer bir anlaşmaya varılmış olsaydı Papaz Brunson ve diğer Amerikalılar burada, evlerinde olurlardı" şeklinde yanıt verdi.

Brunson konusunda "çok gayret gösterdiklerini" belirten Nauert, Türkiye ve ABD'li heyetler arasında Washington'da yapılması beklenen görüşme hakkında bilgi vermekten kaçındı.

RAHİP GERİLİMİ

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "ABD, harika bir Hristiyan, aile babası ve müthiş bir insan olan Pastör Andrew Brunson’ın uzun süreli tutukluluğu nedeniyle Türkiye’ye büyük yaptırımlar uygulayacak. (Brunson) Büyük acı çekiyor. Bu masum inanç adamı derhal serbest bırakılmalı!" ifadesini kullanmıştı.

Başkan Yardımcısı Mike Pence de Twitter’dan benzer bir açıklama yapmıştı.

EV HAPSİ SÜRÜYOR

İzmir'de Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi'nin pastörü Andrew Brunson, Ekim 2016'da "Fethullah Gülen yapılanmasına üye olmak" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Andrew Brunson hakkında "FETÖ ve PKK adına suç işlediği" ve "casusluk yaptığı" iddiasıyla 35 yıl hapis cezası isteniyor.

İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi Brunson'ın avukatı İsmail Cem Halavurt'un, müvekkilinin sağlık sorunlarını da gerekçe göstererek yaptığı "tutukluluğun devamına itiraz" başvurusu sonucu, rahibin adli kontrolle ev hapsine alınmasına karar vermişti.

Brunson’un karar yaptığı itiraz ise reddedilmişti.

2 BAKANA YAPTIRIM

Geçtiğimiz hafta ABD, Türkiye İçişleri Bakanı ile Adalet Bakanı’na yaptırım uygulama kararı almıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders tarafından yapılan açıklamada, "Amerika Birleşik Devletleri, Rahip Brunson konusunda Türkiye'ye yaptırım uygulamaya karar vermiştir. Hazine Bakanlığı Türk İçişleri ve Adalet Bakanlarına yaptırım uygulanacak. Türkiye'ye yönelik yaptırımların hedefi İçişleri ve Adalet bakanları. Yaptırım gerekçesi iki bakanın Rahip Brunson'un tutukluluğunda rol oynaması" denilmişti.

ABD kararının ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "ABD Hazine Bakanlığı’nın ülkemizle ilgili olarak açıkladığı yaptırım kararını şiddetle protesto ediyoruz" ifadelerine yer verilmişti.

Son olarak dün Ankara'dan bir heyetin 2 gün içinde ABD'nin başkenti Washington'a gideceği açıklanmıştı.