FLAŞ - Washington’dan ‘Güçlü Kürdistan’ örneği!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Kürdistan’ın güçlü olmasının, Irak’ın yararına olduğunu söyledi.
kurdistan24.net

K24 - WASHINGTON

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Kürdistan’ın güçlü olmasının, Irak’ın yararına olduğunu söyledi.

K24 Washington muhabirinin sorusunu yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, federal bir Irak içerisinde “Güçlü bir Kürdistan’ın, Irak’ın çıkarları ve uzun süreli güvenliği için yerinde olduğunu” belirtti.

Bugünkü basın toplantısında, Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkiler konusunda her iki tarafın geçmişten kalan sorunları birlikte çözmelerinden yana olduklarını kaydeden ABD’li Sözcü, DAİŞ’le mücadele konusunda Peşmerge Güçleri’nin oynadığı rolün, güçlü Kürdistan’ın önemli bir örneği olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE İLE KRİZ

Öte yandan, Neuert, Washington'a giden Türkiye Hükümeti yetkilileriyle birçok konuda görüşmeler yaptıklarını ve Pastör Brunson'ın eve dönmesi gerektiğini söylediklerini belirtti.

Neuert "Bizim için ilerleme kaydedilmesi Pastör Brunson'ın evine, ABD'ye dönmesidir” diye konuştu.

Sözcü Neuert, "Türkiye'yle geniş kapsamlı bir ilişkimiz var ve Türkiye hükümetiyle her temasımızda bir dizi konuyu ele alıyoruz. Dün de Türkiye Hükümeti yetkilileriyle geniş kapsamlı bir görüşme yaptık. Ancak bu meseleyi kamuoyu önünde müzakere etmeyeceğiz" dedi.

Heather Nauert, "Yani Pastör Brunson evine dönene kadar Türkler’le temas etmeyecek misiniz?” diye sorunca da, "Bu konuda spekülasyon yapmayacağım ve Beyaz Saray yönetiminin ötesinde birşey demeyeceğim" dedi.

Türkiye'den bir heyet Amerikalı yetkililerle dün Washington'da görüşmeler yapmıştı.

Heyetin başında Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal bulunuyordu.