“Ankara ziyareti Barzani’nin bölgesel bir güç olduğunun teyidi”

Türkiye-Kürdistan ilişkileri ve enerji politikaları konusunda önemli çalışmaları bulunan Ortadoğu uzmanı Doç. Dr. Ali Balcı, Kürdistan Başkanı Mesud Barzani’nin Türkiye ziyareti için “Bu ziyaret Barzani’nin bölgesel bir güç olduğunun te’yidi” dedi.

Türkiye-Kürdistan ilişkileri ve enerji politikaları konusunda önemli çalışmaları bulunan Ortadoğu uzmanı akademisyen Ali Balcı, Kürdistan Başkanı Mesud Barzani’nin Türkiye ziyaretinin ardından Erbil-Ankara ilişkilerinin daha da güçleneceğini söyledi. Balcı, “Bu ziyaret Barzani’nin bölgesel bir güç olduğunun te’yidi. IŞİD’e karşı kazanılacak zaferler Kürdistan’ın bağımsızlığını daha da yakınlaştırıyor” dedi.

ANKARA, ERBİL’İN EN GÜÇLÜ MÜTTEFİKİ

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani’nin Ankara ziyareti özellikle Ortadoğu uzmanları tarafından yakından takip edildi. Onlardan biri de özellikle Türkiye-Kürdistan ilişkileri ve enerji politikaları önemli çalışmaları olan Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Balcı gelişmelerle ilgili K24’e değerlendirmelerde bulundu. Balcı, “Ortadoğu önemli gelişmelere gebe. Küresel ve bölgesel güçler arasında yoğun bir trafik söz konusu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyareti. Joe Biden’ın Ankara ziyareti. Celabrus operasyonu vs. Tüm bu trafiğin ortasında Ankara ziyareti sayın Barzani’nin bölgesel bir aktör olduğunun göstergesi. Bunlar Kürdistan’ın konumunu, prestijini arttıran faktörlerdir” dedi.

Barzani’nin ziyareti sonrasında Ankara-Erbil ilişkileri hem siyasi hem ekonomik alanda daha da güçleneceğine dikkat çeken Balcı, “Erbil ve Ankara ilişkileri 2008’den bu yana giderek gelişiyor. Çankaya Köşkü’ndeki toplantıda Enerji Bakanı’nın olması enerji politikalarının da gelişerek devam edeceğinin göstergesi. Ankara-Erbil’in en güçlü müttefiki. Bölgede Kürdistan’ın muhtemel bağımsızlığına da en sıcak bakacak ülke Türkiye” diye konuştu.

IŞID’E KARŞI KAZANILAN ZAFERLER ÖZGÜVEN OLUŞTURUYOR

Kürdistan’ın bağımsızlığı konusunda ABD’nin tavrının da önemli olduğunu vurgulayan Balcı, şunları söyledi: “Amerika’da yapılacak seçimlerde yeni yönetim İran politikasından geri adım atarsa ve İran’ın kontrolü altında olan Bağdat ile ilişkiler sorunlu hale gelirse Washington Erbil’in yanında taraf alır, aksi halde Amerika bağımsızlığa mesafeli durabilir.”

Kürdistan’ın bağımsızlığı konusunda belirleyici iki unsurun Bağdat ile ilişkiler ve IŞİD olduğunu vurgulayan Ali Balcı, “IŞİD’e karşı kazanılan zaferler bir özgüven oluşturuyor ve bu da dış ülkeler nezdinde Kürdistan’a itibar kazandırıyor. Bu zaferler Kürdistan’ın bağımsızlığı için büyük avantaj” dedi.

K24 – İSTANBUL / Ercan DAĞ