ABD ürünlerine ek vergiye onay

ABD menşeili bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük oranlarını artıran Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

HABER MERKEZİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımlarına karşı, bazı ürünlere ek vergi yükümlülük oranlarının arttırıldığını söyledi.

ABD menşeili bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük oranlarını artıran Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, 11 Haziran 2018'de yürürlüğe konulan ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük uygulanan oranlar yüzde 100 artırıldı.

Pirinç, sert kabuklu meyveleri, alkollü içkiler, tütün ürünleri, taş kömürü, binek otomobil ek vergi uygulanan ürünler arasında yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ek vergilerle ilgili Twitter'dan açıklama yaparak, kararın ABD yönetiminin Türk ekonomisine saldırılarına karşı alındığını söyledi.

Bazı ürünlerin ithalatında vergi oranları arttırılmıştır diyen Oktay, "Zor günlerde liderinin etrafında kenetlenen Milletimiz, kural tanımaz tavırlara karşı uluslararası kamuoyu ile de kenetlenmiş, haksızlıklara karşı Dünya'yı cesaretlendirmiştir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada, ABD'nin elektronik ürünlerine boykot uygulayacaklarını söylemişti.

Erdoğan, şunları söylemişti:

"Amerika'nın elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. Onların iPhone'u varsa öbür tarafta Samsung var. Kendi ülkemizde Venüs, Vestel var. Biz bunları uygulayacağız. Ne yaptığımızı ne yapacağımızı anlasınlar. Olmayanı da üreteceğiz. Dışarıya para verip yaptırdığımız her işin daha güzelini yapıp, biz dışarıya servis edeceğiz."

Erdoğan'ın bu açıklaması, Türkiye ile ABD arasında son olarak rahip Andrew Brunson'ın serbest bırakılmamasıyla derinleşen krizde yeni bir aşama olarak yorumlanıyor.