FLAŞ - ABD’den Brunson açıklamaları

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, "Türkiye, Trump'ın kararlılığını test etmemeli" dedi.

HABER MERKEZİ

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, "Türkiye, Trump'ın kararlılığını test etmemeli" dedi.

Kişisel Twitter hesabından açıklama yapan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, "Rahip Brunson, masum bir adam, adalet onun serbest bırakılmasını istiyor. Türkiye, Trump'ın kararlılığını test etmemeli" mesajını paylaştı.

Öte yandan, Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Rahip Brunson'un serbest bırakılması halinde yaptırımların kaldırılabileceğini belirtti.

Basın toplantısında konuşan Beyaz Saray Sözcüsü Sanders ''Brunson'un bırakılması halinde Türkiye'ye ek ithalat vergileri kalkmayacak. Çünkü bu mesele bizim ulusal güvenliğimizle ilgili. Fakat Brunson'in serbest kalması durumunda Türk yetkililere uygulanan yaptırımları kaldırmayı düşünürüz'' açıklamasını yaptı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Beyaz Saray'daki günlük basın brifinginde Türk-Amerikan ilişkilerindeki son gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu. Sanders, Erdoğan ve Türkiye'nin Brunson'a çok haksız davrandığını ifade ettiği açıklamasında, "Brunson'ın serbest kalması durumunda Türkiye'ye ek ithalat vergileri kalkmayacak. Bu mesele ayrı, ulusal güvenliğimizle ilgili. Brunson'ın serbest kalması durumunda Türk yetkililere uygulanan yaptırımların kaldırılması düşünülebilir" dedi.

Türkiye'nin bazı ABD ürünlerine yönelik ek vergi kararı hakkında ise Sanders, "Türkiye'nin ek ithalat vergileri üzücü. Yanlış yönde atılmış bir adım. Bizimki ulusal güvenlik nedeniyle atılmış bir şey, onların vergileri ise bize cevap. Desteklemiyoruz" diye konuştu.