ANKARA - ABD elçiliğine silahlı saldırı

Sabah saatlerinde gelen son dakika gelişmesine göre ABD’nin Ankara Büyükelçiği’ne yönelik kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırı gerçekleştirildi.

HABER MERKEZİ

Sabah saatlerinde gelen son dakika gelişmesine göre ABD’nin Ankara Büyükelçiği’ne yönelik kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırı gerçekleştirildi.

Açılan ateş sonucu güvenlik görevlilerinin bulunduğu kulübenin camına bir mermi isabet etti.

Olay, saat 05.00 sıralarında meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, Atatürk Bulvarı üzerinde seyir halinde olan henüz plakası belirlenemeyen beyaz bir otomobilden ABD Büyükelçilik binasına doğru ateş açıldı.

6 numaralı kapı önünde gerçekleşen saldırıda, 4-5 el silah sesi duyuldu. Güvenlik görevlilerinin bulunduğu kulübeye gerçekleştirilen saldırıda, kurşunlardan biri cama isabet etti. Olayda can kaybı veya yaralanma olmadı.

Aracın, Bulvar üzerinden Cinnah Caddesi istikametinde kaçtığı tespit edildi. Kısa süre içinde olay yerine çok sayıda polis ekibi sevkedildi. 

BÜYÜKELÇİLİKTEN AÇIKALAMA

ABD Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü David Gainer, saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Bu sabahın erken saatlerinde ABD Büyükelçiliği'nde bir güvenlik olayı gerçekleşti. Herhangi bir yaralanma ile ilgili bir raporumuz yok ve ayrıntıları araştırıyoruz. Türk polisine hızlı yardımları için teşekkür ediyoruz."

ANKARA VALİLİĞİ: 6 EL ATEŞ EDİLDİ

Ankara Valiliği'nden ABD Büyükelçiliği’ne silahlı saldırı haberlerine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

"20.08.2018 günü saat 05.30 sularında, Atatürk Bulvarı üzerinde seyreden beyaz renkli bir araç içinden, kimliği henüz tespit edilemeyen şahıs veya şahıslar tarafından, ABD Büyükelçiliği nizamiyesine doğru 6 el ateş edilmiştir.

Yapılan ilk incelemeler sonucunda, 3 adet merminin demir kapıya ve camlı bölüme isabet ettiği, herhangi bir can kaybının olmadığı anlaşılmıştır. Olaya ilişkin çalışmalar devam etmekte olup, gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

AK PARTİ: AÇIK BİR PROVOKASYON

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de saldırıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Ömer Çelik, "ABD Büyükelçiliği'ne silahlı saldırı açık bir provokasyondur. Büyükelçilikler devletimizin güvencesi altındadır" dedi.

KALIN: KINIYORUZ

Saldırıyla ilgili bir açıklamada Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi.

İbrahim Kalın "ABD Büyükelçiliği’ne yapılan saldırıyı kınıyoruz. Bu açıkça bir kaos yaratma girişimidir. Türkiye güvenli bir ülkedir ve bütün yabancı misyonlar kanunların güvencesi altındadır. Olay soruşturulmaktadır ve en kısa sürede aydınlatılacaktır" dedi.