AB’nin en ucuz ülkesi…

Avrupa İstatistik Ofisi'nin yayınladığı verilere göre Avrupa Biriği'nin (AB) en ucuz ülkesi Bulgaristan, en pahalı ülkesi ise Danimarka.

HABER MERKEZİ

Avrupa İstatistik Ofisi'nin yayınladığı verilere göre Avrupa Biriği'nin (AB) en ucuz ülkesi Bulgaristan, en pahalı ülkesi ise Danimarka.

Yiyecek-içecek sektöründen eğitim, sağlık ve emlak sektörüne 2017 yılının tüketim ürünleri ve hizmetlerinin fiyat seviyelerini içeren veriler Bulgaristan'ın Avrupa Birliği fiyat ortalamasının yüzde 65 altında olduğunu gösteriyor.

Euronews'in haberine göre birlik ortalamasının yüzde 52 altında kalan Romanya ise en ucuz ikinci ülke. Birliğin en pahalı ülkesi Danimarka'da fiyatlar AB ortalamasının yüzde 41 üzerinde. Hayat pahalılığında Lüksemburg ikinci sırada.

Danimarka, restoran, otel, gıda, eğlence ve kültür ürünleri ile servislerini en yüksek fiyata sunan Avrupa ülkesi.

Alkol ve tütün ürünlerinin en pahalı olduğu ülke İrlanda. Emlak, su, elektrik ve gaz sektörlerinde cepleri en çok Lüksemburg yakıyor, ayakkabı ve giyim ürünleri ise en yüksek fiyata İsviçre'de satılıyor.

Asgari ücretin 1750 euronun üzerinde olduğu Lüksemburg, Avrupa Birliği'nin maaş ortalaması en yüksek ülkesi. Bulgaristan ve Romanya asgari ücretin en düşük olduğu ülkeler olarak kendilerini yine listenin en altında buluyor.

Ancak veriler, asgari ücrete bağlı biçimde Lüksemburg'da insanların hayat pahalılığına rağmen hayatlarını daha rahat idam ettirebildiklerini ve refah düzeylerinin daha yüksek olduğunu göz önüne seriyor.

Avrupa'nın en ucuz iki ülkesi Bulgaristan ve Romanya'nın Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün düzenlediği yolsuzluk algısı anketinde AB ülkeleri arasında "yolsuzluğa en fazla bulaşmış" iki ülke olarak öne çıkarken (Bulgaristan birinci, Romanya ikinci), Danimarka'nın AB'nin en temiz ülkesi olarak algılanıyor olması ise dikkat çekti.