İDLİB OPERASYONU - Muhalifler tünel kazıyor

Suriye'nin İdlib ilinde bulunan silahlı muhalifler, rejimin operasyon ihtimaline karşı hendekler ve tüneller açıyor.

HABER MERKEZİ

Suriye'nin İdlib ilinde bulunan silahlı muhalifler, rejimin operasyon ihtimaline karşı hendekler ve tüneller açıyor.

Esad rejimi, son 2 aydır İdlib'e yığınak yapıyor. Buna karşılık muhalifler de savunma pozisyonlarını güçlendirmek için yeni hatlar oluşturuyor.

İdlib kırsalı ve güneyindeki Hama ilinin Gab Ovası'nı çevreleyen savunma hattı oluşturan muhalifler, bu bölgelere çok sayıda takviye kuvvet gönderiyor, hendekler ve tüneller açıyor.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ‘Rusya ordusunun İdlib’deki silahlı grupların liderleriyle barış anlaşması için görüşme yaptıklarını’ açıklamıştı.

Şoygu, bu görüşmelerin Suriye’nin Doğu Guta ve Dera gibi bölgelerindeki anlaşmalara benzer bir barışçıl sonuç almayı amaçladığını belirtmişti.

İDLİB NEDEN ÖNEMLİ?

İdlib, Suriye’de silahlı muhaliflerin kontrolünde kalan son büyük bölge. Ülkenin diğer yerlerini Suriye ordusu ile anlaşarak tahliye eden militanların birçoğu İdlib’e getirilmişti. Vilayet büyük ölçüde cihatçı militanlar tarafından kontrol ediliyor.

Suriye ordusunun İdlib’e de operasyona hazırlandığı belirtilirken, Türkiye İdlib’e müdahalenin ‘felaket olacağı’ açıklaması yapmıştı.

Rusya ise bölgedeki silahlı militanları sahte bir kimyasal saldırı düzenleyerek ABD’nin müdahalesini kışkırtmayı planlamakla suçlamıştı.

Son olarak, Rusya’nın Suriye’deki savaşa müdahil olduğu 2015’ten beri en büyük askeri gücü Akdeniz’e yolladığı haberi gelmişti. (Kaynak: Ajanslar)