İran'da Kürdistan bayrağı polemiği

İran Parlamentosu’nda Dışişleri Bakanı ile bir milletvekili arasında Kürdistan bayrağıyla ilgili polemik yaşandı.

HABER MERKEZİ

İran Parlamentosu’nda Dışişleri Bakanı ile bir milletvekili arasında Kürdistan bayrağıyla ilgili polemik yaşandı.

İran Parlamentosu’ndaki oturumda Urmiye Milletvekili Nadir Qazipur, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’i eski Irak Cumhurbaşkanı ve Kürt lider Celal Talabani’nin cenaze töreninde Kürdistan bayrağına sarılı tabutun önünde saygı duruşunda bulunduğu için eleştirdi.

Qazipur, Zarif’i Kürdistan’ın bağımsızlık referandumuna destek verenlerin bulunduğu bir ortamda Kürdistan bayrağı önünde saygı duruşunda bulunmakla İran’ın muhaliflerine göre hareket etmekle suçladı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif ise, kendisinin Talabani’nin cenaze törenine İran Devrim Muhafızları, Kudüs Gücü ve İran Yüksek Güvenlik Konseyi’nin bilgisi ve desteğiyle katıldığını söyleyerek, “Biz Kürdistan referandumuna karşıydık. Cenaze töreninde bağımsızlık referandumuna karşı olanlar da vardı” dedi.

Kürdistan bayrağına sarılı tabut önünde saygı duruşunda bulunmasıyla ilgili eleştirilere de cevap veren Zarif, “Celal Talabani, İran – Irak savaşında bize çok yardım etmesine rağmen onun cenazesi önünde eğilmedim. Ben sadece İran bayrağı önünde eğilirim” ifadelerini kullandı.