Müzakerelere rehine şartı

Ülkesinin Antioquia yönetim bölgesinde düzenlenen etkinlikte konuşan Duque, ELN ile eski Devlet Başkanı Juan Manuel Santos döneminde başlatılan müzakerelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

HABER MERKEZİ

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, hükümet ve Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) arasında, örgütün elindeki rehinelerin tamamı bırakılana kadar müzakere yapılmayacağını açıkladı.

Ülkesinin Antioquia yönetim bölgesinde düzenlenen etkinlikte konuşan  Duque, ELN ile eski Devlet Başkanı Juan Manuel Santos  döneminde başlatılan müzakerelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Örgütün elindeki rehinelerin tamamı bırakılmadan herhangi bir  müzakereciyi görevlendirmeyeceklerini vurgulayan Duque, “Şiddetin, devlet ve  toplum üzerinde baskı aracı olarak kullanıldığı sürece barıştan söz edilemez”  ifadelerini kullandı.

Hükümet olarak her zaman barışa gönüllü olduklarını belirten Duque,  bunun yalnızca rehinelerin bırakılması ve şiddete son verilmesiyle mümkün  olacağını söyledi.

Önceki hükümet döneminde başlatılan ve 17 hafta devam eden görüşmelere  atıfta bulunan Duque, ELN’nin bu eylemlere son vermesi durumunda karşısında konuşmaya  hazır bir hükümet bulacağını duyurdu.

 ELN, elindeki rehinelerden üçünü bu hafta serbest bırakmıştı.

 Bunun öncesinde ise hükümet ELN’ye, toplam sayısı 20 olduğu  değerlendirilen rehinelerin tamamını bırakması çağrısı yapmış, 3 rehinenin  serbest bırakılmasının ardından da bu çağrıyı yinelemişti.

Kolombiya, ELN ile birçok kez yarıda kesilen müzakerelere eski Devlet  Başkanı Juan Manuel Santos döneminde başlamış ve müzakereler, Ekvador’un  garantörlük ve ev sahipliğinden çekilmesi üzerine Küba’nın başkenti Havana’ya  taşınmıştı.