ABD’den Kürdistan’a telefon: Saldırıyı kınıyoruz!

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, İran’ın Erbil’in Koye ilçesindeki HDK ve KDP-İ kamplarına yönelik saldırısını kınadı.

HABER MERKEZİ

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, İran’ın Erbil’in Koye ilçesindeki HDK ve KDP-İ kamplarına yönelik saldırısını kınadı.

Twitter hesabından açıklama yapan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani ile telefon görüşmesi yaptığını açıkladı.

Pence, Başbakan Neçirvan Barzani ile yaptığı telefon görüşmesinde, İran Devrim Muhafızları tarafından Erbil’in Koye ilçesinde bulunan Kürdistan Demokrat Partisi’nin (HDK) ve Kürdistan Demokrat Partisi-İran (KDP-İ) karargâhlarına yönelik saldırıyı kınadığını belirtti.

ABD Başkan Yardımcısı, İran’ın saldırısının yakın komşusunu istikrarsızlaştırmayı ve tehdit etmeyi amaçlayan bir girişim olduğunu ifade etti.

Öte yandan, Başbakan Neçirvan Barzani de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Pence ile yaptıkları görüşmede, Irak’ta kurulacak yeni hükümetin yanı sıra, terörle mücadele ve ikili ilişkilerin güçlendirilmesi konularının görüşüldüğünü kaydetti.

Başbakan, ABD’nin Kürdistan’a desteğini memnuniyetle karşıladıklarının altını çizerek, Kürdistan’ın tüm farklı etnik ve dini oluşumların huzur içerisinde yaşadığı bir merkez olma rolünü sürdürmekte ısrarcı olduğunu ifade etti.

İran’ın cumartesi günü Erbil’in Koye ilçesinde HDK ve KDP-İ’yi hedef alan saldırılarında 18 kişi şehit olmuş, 49 kişi de yaralanmıştı, şimdiye kadar 15 kişi toprağa verildi.

Sivil yerleşimlerin de zarar gördüğü saldırıda HDK’nin üst düzey yetkililerinden hayatını kaybeden ve yaralananlar oldu. Olay, HDK’nin 6 ayda bir yapılan toplantısı sırasında oldu.