Alzheimerın doğal ilacı

Gerek beslenme açısından gerek vücuda sağladıkları açısından tüketilmesi oldukça

HABER MERKEZİ

Gerek beslenme açısından gerek vücuda sağladıkları açısından tüketilmesi oldukça önemli olan yiyeceklerden biri de balık, alzheimerın da ilacı.

Yüksek bir omega 3 kaynağı olan balıklar, enflamasyon giderici etki göstererek kalp hastalıkları riskini ve trigliserid seviyelerini azaltıyor. Depresyon tedavisine olumlu etki ediyor. Gebelerde bebeğin beyin ve göz gelişimine katkıda bulunuyor. Daha genç bir cilt ve parlak saçlara sahip olmamızı sağlıyor.

Alzheimer hastalarında beyne giden uyarıyı artırırken esansiyel olduğu için hastalığın önlenmesine ve etkilerinin azaltılmasına yardımcı oluyor. Balık tüketimi, beyin ve göz sağlığı, diyabetin önlenmesi ve iştah kontrolünde de faydalı. Özellikle somon, sardalya, uskumru ve ton balığı tüketilmesi öneriliyor.

Çoğunlukla yağların sağlık açısından öneminin göz ardı edildiğine işaret eden Dr. Sinan Akkurt, bunun nedeninin genellikle yağlı tüketmenin hastalığa yol açacağı yönündeki yaygın yanlış olduğunu söylüyor.

Akkurt, “Elbette her yağ sağlıklı diyemeyiz, bilinçli olunmalı. Yağ asitleri doymuş ve doymamış yağ asitleri şeklinde iki guruba ayrılır, bizim için daha çok önemli olan ise doymamış yağ asitleridir. Balık bu açıdan önemli bir besin kaynağıdır” diyor.

Balık yağının kullanımından ziyade balıklardan doğrudan yararlanmanın, yani  taze balık tüketmenin çok daha faydalı. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki her balıkta omega 3 yağ asidi olmaz ya da yok denecek kadar az miktarda olabilir.

Yine de balık yağı kullanmayı tercih edenler; normal, sağlıklı bir birey ya da çocuklar günde 0,5 -1 gram, kalp hastaları günde 1-2 gram, hipertrigliseridemi ve depresyon hastaları günde 2-4 gram, romatoid artrit ve kronik hastalıkları olanlar ise günde 3-6 gram tüketebilir.

Kültür balıklarının mısır gibi besleyiciliği düşük gıdalar aldıklarına işaret eden Dr. Akkurt, “Nasıl ki biz besleyici, sağlıklı gıdalar tükettiğimizde performansımız ve sağlığımız daha iyi oluyorsa, balıklar da özellikle doğal ortamlarında tükettikleri algler ve planktonlar sayesinde omega 3 sentezleyebilir ve bu omega 3 sayesinde kendilerini soğuğa karşı korurlar. Dolayısıyla doğal ortamında yetişmiş ve yağlı balıklar omega 3 yönünden daha zengindir” diye belirtiyor. (Kaynak: elmaelma)