ABD’den İran’a gözdağı: Irak’ta bir şey olursa…

Washington yönetimi Irak’ta son günlerde yaşanan gelişmeler nedeniyle Tahran’a gözdağı verdi.

HABER MERKEZİ

Washington yönetimi Irak’ta son günlerde yaşanan gelişmeler nedeniyle Tahran’a gözdağı verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, İran’ın Irak’taki faaliyetleri hakkında uyarılarda bulunarak, “Irak’ta Amerikan çıkarlarına karşı sergilenecek her türlü eylemden Tahran yönetimi sorumludur” dedi.

Washington’da düzenlediği basın toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, geçtiğimiz günlerde ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne Katyuşa füzeleriyle saldırılmasına değinerek, Basra’daki konsolosluk binalarının ve Erbil’in Koye ilçesindeki HDK ve KDP-İ kamplarının bombalandığını hatırlattı.

İran’ın milisleri vasıtasıyla bölgenin güvenliğini sarsmak istediğini kaydeden Nauert, “Irak’ta hayatını kaybedecek her ABD’liden Tahran’ı sorumlu tutarız. İran bölgenin istikrarını bozacak eylemlerden uzak durmalı” ifadelerini kullandı.

ABD ile İran arasındaki gerilim, 5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşmanın ABD Başkanı Donald Trump tarafından iptal edilmesinin ardından her geçen gün yükseliyor.

ABD yönetimi geçtiğimiz günlerde Bağdat Büyükelçiliği ile Basra Konsolosluğuna yapılan saldırılardan İran’ı sorumlu tutuyor.