DSG: Hareketsiz kaldılar

Demokratik Suriye Güçleri (DSG), Fırat’ın doğusunda terör örgütü DAİŞ’e karşı yürüttüğü operasyonda son 24 saat içerisinde en az 26 örgüt mensubunun öldürüldüğünü açıkladı.

HABER MERKEZİ

Demokratik Suriye Güçleri (DSG), Fırat’ın doğusunda terör örgütü DAİŞ’e karşı yürüttüğü operasyonda son 24 saat içerisinde en az 26 örgüt mensubunun öldürüldüğünü açıkladı.

DSG Basın ve İrtibat Merkezi, “Terörü sona erdirme” adıyla yürütülen Cizre Fırtınası Hamlesi’nin son aşamasında 24 saatlik bilançoyu açıkladı.

Açııklamada, 11 Eylül’de resmi olarak başlatılan operasyonun son 24 saatinde tüm cephelerde en az 26 DAİŞ mensubunun öldürüldüğü belirtilirken, aynı sürede koalisyon güçlerinin 10 hava bombardımanı gerçekleştirdiği bilgisi verildi.

Yukarı Baxoz beldesinin kurtarılması ardından bölgede inceleme ve temizlik başlatıldğı belirtilen açıklamada, beldeye tekrardan ilerlemek isteyen DAİŞ’lilerin, ağır silahlar ile saldırıda bulunduğu kaydedilerek şu ifadelere yer verildi:

“Keskin nişancıları da kullanan çetelerin saldırısı, güçlerimizin direnişi karşısında geri püskürtülmüştür. Bölgede yaşanan şiddetli çatışmalarda bir DAİŞ keskin nişancısı öldürülmüştür.”

Uluslararası koalisyon uçaklarının da tespit edilen bir DAİŞ tünelini hedef aldığı ifade edilen açıklamada, bombardımanda 3 DAİŞ mensubunun öldürüldüğü belirtildi.

El-Sûsê Cephesi’ndeki duruma ilişkin de bilgi verilen açıklamada, DAİŞ’lilerin bulundukları noktalarda hareketsiz kaldığı bilgisi paylaşıldı.

DSG, açıklamasının sonunda şunları kaydetti:

 “Aşama kapsamında 10 hava bombardımanı yapılmıştır. Çatışmalarda son 24 saatte 26 çete üyesi öldürülmüştür ve çetelere ait bir tünel imha edilmiştir. Yine El-Baxoz köyünde çetelere ait bir savunma noktası imha edilmiştir” diye noktaladı.

DSG, Deyrizor kırsalında 9 Eylül 2017’de DAİŞ’e karşı başlatılan ve Türkiye ile Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) “Zeytin Dalı” adıyla başlattığı harekat nedeniyle durdurulan Cizre Fırtınası Hamlesi’nin 1 Mayıs 2018’de yeniden başladığını açıklamıştı.

11 Eylül 2018’de ise, Cizre Fırtınası hamlesinin son aşamasını başlattığını duyurmuştu.