K24 ÖZEL - Referandumun yıldönümünde “DIAKURD” ilanı

25 Eylül 2017’de yapılan Kürdistan Bağımsızlık Referandumu’nun yıldönümüde Avrupa’daki Kürtler

K24 - BRÜKSEL

25 Eylül 2017’de yapılan Kürdistan Bağımsızlık Referandumu’nun yıldönümüde Avrupa’daki Kürtler, Kürdistan Diaspora Konfederasyonu’nu (DIAKURD) ilan etti.

Avrupa Parlamentosu (AP) kurulan DIAKURD komitesi, yurtdışında bulunan 6 Kürt federasyonunun temsilcisinden oluşuyor. Kürdistan’ın 4 parçasından isimlerin oluşturduğu komiteye Keya İzol başkanlık ediyor.

K24’e konuşan Keya İzol, AP’de gerçekleştirilen konferansın önem taşıdığını belirtti.

İzol, “Yaklaşık 7 aydır Avrupa ülkeleri, Rusya ve eski Sovyet ülkelerindeki Kürt federasyonlarını örgütlemek için çalışıyorduk. Bu 6 federasyon, bir konfederasyon kurmak için çalıştı. İlk konferansımızı Avrupa Parlamentosu’nda yapıyoruz. Bunu gerekli ve önemli bir süreç olarak görüyoruz” dedi.

Konferansın önemli gündem maddelerinden biri, Kürdistan Bağımsızlık Referandumu’nun yıldönümü oldu. Konferansa katılan Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, referandumun Kürtlerin meşru hakkı olduğunu ve Kürt siyasi liderliğinin vermiş olduğu doğru bir karar olduğunu vurguladı.

K24’e konuşan Kerim, “Elbette 25 Eylül Kürtler için tarihi bir gündü ve hep canlı olacaktır. Hiç kimse bunu silemez. Doğru, işgal ordusuyla karşı karşıya kaldığımız için halkımız Kerkük ve diğer bölgelerde zor bir dönemden geçiyor ancak bu, Kürt tarihinde yeni bir şey değildir” dedi.

“25 Eylül hepimizin kalbindedir ve bu kutlu günde halkımızı kutluyorum” diyen Kerim, “Referanduma katılan herkesi tebrik ediyorum. Çünkü bütün dünyaya bağımsızlık istediğimizi söyledik. Ve bu gerçekleşecektir de” ifadelerini kullandı.

Kürdistan’ın Avrupa Birliği Temsilcisi Dilawer Ajgeyi, referandumun yıldönümünün Avrupa’da hatırlanmasının önemine dikkat çekti ve bunun Avrupa nezdinde Kürtlerin haklarının tanınması için yararlı olacağını vurguladı.

Ajgeyi, “Kürt halkının karar verdiği bir sonucu yurtdışında uluslararası karar mecilerine ulaştırmak önemlidir. Bu konferansla Avrupa Birliği yetkililerine, bir gün bu kararın uygulanacağı mesaj ulaştırılabilir” diye belirtti.

25 Eylül 2017’de yapılan Kürdistan Bağımsızlık Referandumu’nda halkın %92.7’si bağımsızlığa “Evet” demişti.