Ailesi: Zeynep Sekaanvand idam edildi

Uluslararası Af Örgütü, İran'da şiddet gördüğü eşini öldüren ve yaklaşık 7 yıldır davası devam eden Zeynep Sekaanvand’ın idam edileceğini duyurdu.

HABER MERKEZİ

İran'da şiddet gördüğü eşini öldüren ve yaklaşık 7 yıldır davası devam eden Zeynep Sekaanvand'ın idam edildiği bildirildi.

Af Örgütü, İran'da şiddet gördüğü eşini öldürdüğü için idama mahkum edilen Zeynep Sekaanvand’ın bugün İran rejimi tarafından idam edileceğini açıklamıştı.

Sekananvand'ın kardeşi bugün öğle saatlerinde kız kardeşinin İran rejimi tarafından idam edildiği bilgisini Twitter üzerinden paylaştı.

İdamın Doğu Kürdistan'nın (Rojhılat) Urmiye şehrinde bulunan merkez hapishanede gerçekleştirildiği belirtildi.

Ayrıca aynı hapishanede en son 4 Temmuz 2018’de başka bir kadın mahkûmun da idam edildiği belirtildi.

Rojhılat İnsan Hakları Örgütü Hengaw da bu sabah saatlerinde İran rejiminin Urmiye cezaevindeki biri kadın 5 Kürt tutukluyu idam ettiğini duyurdu.

Sekananvand'in, İran Devlet Başkanı Ruhani göreve geldikten bu yana İran’da idam edilen 84’üncü kadın olduğu belirtildi.

Uluslararası İran Kadın Örgütü idamı sert bir şekilde kınarken, uluslararası kamuoyuna İran’daki insani hak ihlalleri konusunda otoritelere baskı yapmaları çağrısında bulundu.

AF ÖRGÜTÜ'NDEN TEPKİ

Zeynep Sekaanvand’ın idamı Uluslararası Af Örgütü tarafından da doğrulanarak sert tepki gösterildi.

Uluslararası Af Örgütünün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Araştırma ve Savunucu Direktörü Philip Luther,  İranlı yetkililere idamın durdurulması yönünde çağrı yapmış, “Sekaanvand, 17 yaşındayken tutuklandı ve 15 yaşındayken evlendiği eşini öldürmesi nedeniyle idam cezasına çarptırıldı. Sekaanvand, suçlandığı zaman bir çocuk olmasının yanı sıra çok adil olmayan bir yasal sürece maruz kalmıştır” demişti.

Sekaanvand’ın 2014 yılında yasal temsile erişimi olmadığı zaman yaptığı 'itirafları' geri aldığı son duruşmasına kadar avukatıyla görüştürülmediğini hatırlatan Luther, Sekaanvand’in ayrıca, tutuklanmasının ardından erkek polisler tarafından darp edilerek işkenceye maruz kaldığını söylemişti.

Luther İranlı yetkililere, “Sekaanvand’ın mahkumiyeti derhal feshedilmeli ve ölüm cezasına başvurmadan, çocuk adaleti ilkelerine uygun olarak adil bir yargılanma hakkı verilmelidir” çağrısını yapmıştı.

Urmiye kentindeki cezaevinde kalan 24 yaşındaki Zeynep Sekaanvand, 1 Ekim'de kaldığı odadan alındı ve infaz edilmesine hazırlık olarak hücreye konulmuştu.

Sekaanvand, 29 Eylül günü, hamilelik testi için cezaevi sağlık kliniğine götürüldü. Test sonucu, 30 Eylül'de olumsuz sonuçlandı. Ardından, cezaevi yetkilileri Sekaanvand'ın ailesiyle temasa geçti ve 2 Ekim'de infazının gerçekleşeceğini belirtmişti.

Cezaevi yetkilileri, ailesinin son ziyareti için 1 Ekim'de cezaevine gitmesini istemişti.