DSG: 2 cephede ilerliyoruz

Demokratik Suriye Güçleri (DSG), Cizre Fırtınası Hamlesi’nin son aşaması olarak adlandırılan “Terörü sona erdirme savaşı”nda son 24 saatte 29 DAİŞ mensubunun öldürüldüğünü açıkladı.

HABER MERKEZİ

Demokratik Suriye Güçleri (DSG), Cizre Fırtınası Hamlesi’nin son aşaması olarak adlandırılan “Terörü sona erdirme savaşı”nda son 24 saatte 29 DAİŞ mensubunun öldürüldüğünü açıkladı.

DSG Basın İrtibat Merkezi, Cizre Fırtınası Hamlesi’nin son aşaması olarak adlandırılan “Terörü sona erdirme savaşı”na ilişkin yeni bir bilanço yayımladı.

Son 24 saat içerisinde iki cephede yaşanan çatışmalarda en az 29 DAİŞ mensubunun öldürüldüğünü belirten DSG, Baxoz ve Hecin cephelerinde ilerleme kaydedildiğini vurguladı.

Açıklamada Baxoz Cephesi’nde DAİŞ’liler ile yoğun çatışmaların yaşandığı belirtilirken, sonrasına yaşananları şöyle aktardı:

“Birkaç saat süren çatışmalarda teröristler, savaşçılarımızın yoğun darbelerinden korunmak için her çeşit silahı devreye koymuştur. Ancak bu durum savaşçılarımızın ilerleyişine engel olmamış, çatışmaların tüm şiddetine rağmen güçlerimiz 1 buçuk km ilerleme kaydetmiş, 15 noktada üslenmiştir. Bununla birlikte çetelere ait 5 adet mayın etkisiz hale getirilmiştir.”

Açıklamada, koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının DAİŞ’e ait noktaları bombaladığı belirtilerek, söz konusu saldırılarda 2 DAİŞ mensubunun öldürüldüğü ve örgüte ait güdümlü füze atışı yaptığı noktanın da imha edildiği kaydedildi.

Uluslararası koalisyon uçakları 14 saldırı gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, Hecin Cephesi’nde de şiddetli çatışmalar yaşandığını belirten DSG, “Yaşanan çatışmalarda çok sayıda terörist öldürülmüş, ancak ölü sayısına ilişkin net bir bilgiye ulaşılamamıştır” ifadelerine yer verildi.

DSG, Deyrizor kırsalında 9 Eylül 2017’de DAİŞ’e karşı başlatılan ve Türkiye ile Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) “Zeytin Dalı” adıyla başlattığı harekat nedeniyle durdurulan Cizre Fırtınası Hamlesi’nin 1 Mayıs 2018’de yeniden başladığını açıklamıştı.

11 Eylül 2018’de ise, Cizre Fırtınası hamlesinin son aşamasını başlattığını duyurmuştu.