ABD Başkan Yardımcısı: Nadia bir sembol

Ezidi Kürt insan hakları savunucusu Nadia Murad’ın 2018 Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmesinin yankıları devam ediyor.

HABER MERKEZİ

Ezidi Kürt insan hakları savunucusu Nadia Murad’ın 2018 Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmesinin yankıları devam ediyor.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Nadia Murad’ın terör örgütü DAİŞ’in kurbanlarının sembolü olduğunu söyledi.

Mike Pence, Twitter hesababından yaptığı açıklamada, “ABD Başkanı’nın danışmanı Ivanka Trump’la beraber DAİŞ’in elinden kurtulan ve Nobel Barış Ödülü’nü alan Nadia Murad’ı ağırladık” dedi.

Nadia Murad’a övgü dolu sözler sarfeden Pence, “Nadia’nın gücü ve kahramanlığı, onu DAİŞ kurbanlarının sembolü yaptı” ifadelerini kullandı.

Nadia Murad, Kongolu doktor Denis Mukwege ile birlikte 2018 Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştü.

NADİA MURAD KİMDİR? 

Nadia Murad 12 ay süren kabus sonunda Musul’da kurtarıldıktan sonra köyüne dönmüş ve törenle karşılanmıştı. Murad, 2014’te Şengal yakınlarındaki Koço’da yaşıyordu.

400 bin Ezidi Kürt’ün yaşadığı bölgede kaçırılanlar arasında yer alan Murad, aylarca Musul’da DAİŞ’lilerin işkencelerine maruz kaldı.

Özgürlüğüne kavuştuktan sonra Nobel Barış Ödülü’ne aday olan Murad, George Clooney’in eşi Amal Clooney ile BM’de yaşadıklarını anlatmış, bir kitap yazmış ve BM İyi Niyet Elçisi olmuştu.

Genç kadın halen Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’ne (UNODC) çalışıyor ve insan ticareti mağdurlarının sorunları ile ilgileniyor.

BM, bu görevin ilk kez vahşet mağduru bir kişiye verildiğini açıklamıştı. Nadia Murad ailesiyle birlikte Almanya’ya yerleşti.