Af Örgütü'nden Türkiye'ye: ÖSO'yu durdur

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte Batı Kürdistan’ın (Rojava) Afrin kentine yönelik gerçekleştirdiği operasyondan bu yana bölgede hak ihlalleri yaşanmaya devam ediyor.

K24 – AFRİN

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte Batı Kürdistan’ın (Rojava) Afrin kentine yönelik gerçekleştirdiği operasyondan bu yana bölgede hak ihlalleri yaşanmaya devam ediyor.

Uluslararası Af Örgütü, operasyonun ardından Afrin’de yaşananlara dair bir rapor yayımladı.
Raporda, Afrin’de "İnsan hakları ihlalleri yaşandığı ve operasyonu ÖSO ile başlattığı için sorumlu konumda bulunan Türkiye’nin bu ihlallere göz yumduğu" tespitine yer verirken, ÖSO’nun Türkiye tarafından durdurulması gerektiği kaydedildi.

Raporda, ÖSO mensuplarının para ve fidye karşılığında Afrinlileri kaçırıp, işkence yaptığı bilgisine yer verildi.

Beyrut’ta bir basın açıklamasında konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Af Örgütü Araştırmacısı Diana Saman, ÖSO’nun yönetimi altında bulunan Afrin’de yaşayanların birçok ihlalden endişe duyduklarını, kentteki ÖSO üyelerinin Türkiye tarafından ekipman ve silah desteğine sahip olduklarının altı çizildi.

Saman, bu ihlallerin içinde keyfi gözaltıların, ortadan kaybolmaların, mala el konmaların olduğunu da belirtti.

Diana Saman, Afrin’de yaşanan hak ihlallerinden dolayı Türkiye’ye çağrıda bulunarak, ÖSO’ya izin vermemesi gerektiği ve uluslararası hukuka uygun olarak hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.

Saman, Türkiye’nin Afrin’de yaşanan hak ihlallerine müdahale etmemesi durumunda bunun birinci sorumlusunun Türkiye olacağını söyledi.

AFRİN OPERASYONU

21 Ocak’ta operasyonların başladığı, 18 Mart’ta da TSK ve ÖSO’nun, “Zeytin Dalı” operasyonu kapsamında girdiği Afrin bölgesinde 200 binden fazla kişi göç etmişti.

Göç eden Afrinlilerin bir kısmı Şehba Bölgesi’ndeki Fafin kampına yerleşmişti. Kampa yerleşenlerin bir kısmı tekrar Afrin’e dönmek istemiş, bir kısmı da Halep’e geçme talebinde bulunmuş ama buna izin verilmemişti.

Bölgede sadece Haziran ayında 140 sivilin kaçırıldığı kayıtlara geçti.