Facebook’tan seçimler için 'harekat merkezi'

Facebook Kaliforniya'daki yönetim merkezinde, yaklaşan seçimler öncesinde yalan haberlerle mücadele için bir 'harekat merkezi' kurdu.

HABER MERKEZİ

Facebook Kaliforniya'daki yönetim merkezinde, yaklaşan seçimler öncesinde yalan haberlerle mücadele için bir 'harekat merkezi' kurdu.

Sosyal medya sitesi, platformun seçimleri etkilemek ve yalan haber yaymak amacıyla kullanılmasını engellemek için çalışmalar yürütüyor. Önceki ABD seçimlerinde şirket yalan haberlerin yayılmasına ortam sağladığı gerekçesiyle eleştirilmişti.

Şimdi kampüs içinde hazırlanan özel bir odada seçimlere yapılabilecek müdahaleler konusunda uzman bir ekip birlikte çalışarak benzer durumların yaşanmasını engellemek için uğraşacak.

Site geçtiğimiz günlerde Birleşik Krallık’ta siyasi içerikli reklam vermek isteyen herkesin kimliğini ve konumunu doğrulamasını şart koşmuştu. Şu anda Facebook üzerinden siyasi içerikli reklam verebilen üç ülke ABD, Birleşik Krallık ve Brezilya.

ABD VE BREZİLYA SEÇİMLERİNDE KULLANILACAK

Harekat merkezi ABD’de ve Brezilya’da yaklaşan seçimler öncesinde yapılan siyasi paylaşımları gözlemleyecek. Ürün Yönetim Müdürü Samidh Chakrabarti “Harekat merkezinde, şirketin farklı bölümlerinden iki düzineden fazla uzman yer alıyor. Bunlar arasında tehlike istihbaratı, veri bilimi, yazılım mühendisliği, araştırma, topluluk operasyonları ve hukuk ekiplerimiz bulunuyor” şeklinde konuştu.

Chakrabati sözlerine şöyle devam etti:

“Bu uzmanlar Facebook’ta güvenlik ve eminyet adına çalışan 20 binden fazla çalışanı temsil ediyor ve onları yardımıyla çalışıyor. Herkes aynı yerde olunca ekipler kararları daha hızlı alabilir ve sistemlerimizin tespit ettiği tehlikelere anında müdahale edebilir. Böylece zararlı olma ihtimali bulunan içeriklerin yayılması engellenebilir.”

“ANINDA VE DOĞRU MÜDAHALE”

Facebook bu alanın seçimler süresince, insanların oy vermesini engellemek ve istenmeyen içerik sayısındaki artış gibi durumlara anında müdahale etmek için kullanılacağını söyledi.

 Chakrabarti ekiplerin, oy verenleri yanlış yönlendirmeye çalışan kişilerin kullandığı farklı tekniklere cevap verme konusunda hazır olduğunu söyledi.

 “Bu hazırlıklar bize Brezilya’daki ilk tur seçimlerinde yardımcı oldu” diyen Chakrabarti “Örneğin Brezilya’da seçim gününün, protesto gösterileri sebebiyle 7 Ekim’den 8 Ekim’e ertelendiğine dair bir yalan haberin yayıldığını fark ettik. Bir saat içinde bu haber silindi. İki saat içinde benzer tüm haberleri silmiştik” dedi.

Facebook geçmişte, seçimlere müdahale etmeye çalışan kişilere engel olmadığı için çokça eleştirilmişti. Chakrabarti şirketin artık bu alana yatırım yaptığını ve kötü niyetli kişilerin önünde kalmaya çalıştığını belirtti.

 Makine öğrenimi sisteminin artık sahte hesapları çok daha etkin bir şekilde tespit edip engelleyebildiğini belirten Chakrabarti sahte haberler ve yanlış bilgilerle mücadele etmeye devam edeceklerini açıkladı. (Kaynak: Independent)