Erbil Kalesi’nde ‘çokkültürlülük’ sergisi

Erbil Kalesi’nde Metrografi Ajansı’nın Fransa’nın Erbil Konsolosluğu’nun desteğiyle düzenlediği sergide 28 fotoğrafçının 35 fotoğrafı yer alıyor.

K24 - ERBİL

Erbil Kalesi’nde Metrografi Ajansı’nın Fransa’nın Erbil Konsolosluğu’nun desteğiyle düzenlediği sergide 28 fotoğrafçının 35 fotoğrafı yer alıyor.

Bu yıl ikincisi düzenlenen sergide Irak ve Kürdistan’a ait 35 fotoğraf, katılımcıların beğenisine sunuluyor.

K24’e konuşan Metrografi Ajansı’nın yetkililerinden Ahmed Necim, geçen 4 yılda bölgedeki savaştan dolayı daha çok savaş fotoğraflarının sergilendiğini söyledi.

Şimdi farklı fotoğrafları sergilemenin zamanı olduğunu belirten Ahmed Necim, “Geçen 4 yıllık sürede bir savaş vardı artık güzel fotoğraflar sunmanun zamanı. Bu sergide Kürdisatn ve Irak’tan 35 fotoğraf sergileniyor” dedi.

Fransa’nın Erbil Konsolosu Dominique Mas, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Irak, geçen dönemde savaş, ölüm ve korkuyla anılan bir ülke olmuştu. DAİŞ yenilge uğratıldı. Böyle sergilerle gençlerin yeni bir yaşama doğru yürümesinin fotoğralarının sergilenmesi çok iyi” dedi.

Sergide Kürdistan ve Irak’ta yaşayan tüm bileşenlerden izlere rastlamak mümkün.

K24’e konuşan Fransız Entitüsü Müdürü Pol Lendri, “Bu sergiye Irak’ın tüm bileşenleri katıldı. Ayrım yapılmaksızın bir millet gibi bir arada ve beraber yaşıyorlar. Bu serginin kalede açılmasının nedeni, kalenin bir sembol olmasıdır. Serginin organizatörleri böyle bir yerde açmak istediler” dedi.

Metrografi Ajansı’nın düzenlediği sergiye Kürdistan ve Irak’ın tüm fotoğrafçıları eserleriyle katılabiliyor.

Fotoğraflar, Kürdistan’ın diğer kentlerinde de sergilenecek.