Erdoğan'ın Obama'dan YPG talebi!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın G20 Zirvesi'nde ABD Başkanı Obama ile gerçekleştirdiği görüşmenim detayları ortaya çıktı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Çin'de düzenlenen G20 Zirvesi'nde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barac Obama ile gerçekleştirdiği görüşmenin detaylarına ulaşıldı. Obama-Erdoğan görüşmesinde Fethullah Gülen'in iadesi ve Batı Kürdistan (Rojava) ön plana çıktı.

Görüşmen'in detaylarına ulaşan Hürriyet Gazetesi'nden Deniz Zeyrek köşesinde konuya ilişkin bilgiler verdi. Deniz Zeyrek'in köşesine taşıdığı bilgiler şöyle;

Erdoğan ABD Yönetimin'den YPG ile ilişkisini tamamen kesmesini isteyerek "Türkiye, müttefiki ABD’den YPG/PYD’nin Fırat nehrinin doğusuna geçmesi konusunda kararlı bir tutum sergilemesini bekliyor. YPG/PYD PKK terör örgütü ile birdir, beraberdir. Yönetiminiz, YPG/PYD ile ilişkisini tamamen kesmelidir.” dedi.

Barac Obama'nın “Minbiç’teki PYD’liler çekildi, sadece Suriye Demokratik Güçleri adlı yapının Arap unsurları kaldı” şeklinde konuşması üzerine Erdoğan, “PYD çekildiğine göre Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri Minbiç’e çatışmasız girecek demektir” yanıtını verdi.

ABD’nin verdiği bu bilginin ardından Erdoğan, ÖSO’nun Sacur nehrinin kuzeyini tamamen ele geçirdiğini anlatıp, ÖSO unsurlarının Menbiç’in olduğu cep şeklindeki bölgeye de yerleşmek istediğini de anlattı. Erdoğan, Obama’ya “Artık PYD çekildiğine göre ÖSO birlikleri Münbiç’e çatışma olmadan girecek demektir” görüşünü iletti. Diplomatik kaynaklar, Obama’nın PYD konusunda Türkiye’nin isteklerini yerine getirme niyetini ortaya koyduğunu, ancak gerçeğin arazide anlaşılacağını söylediler.

Edinilen bilgiye göre Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay, ÖSO unsurlarının "Menbiç’e çatışmasız bir şekilde girebilmesi" için ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon ile görüşme trafiği başlattı.