Kantondan dilenciliğe yasak

Yasağı çiğneyenlere para cezası verilecek

HABER MERKEZİ

İsviçre'nin Lozan kentinde toplanan yaklaşık 250 kişi, ülkenin Vaud Kantonu'nda kabul edilen dilenme yasağını protesto etmek için yürüyüş düzenledi.

İsviçre Halk Partisi'nin (SVP) girişimiyle kabul edilen ve perşembe günü yürürlüğe giren yasa, sokakta dilenen kişilere 100 İsviçre Frangı ceza uygulanmasını öngörüyor. Eğer kişi, başkalarıyla sistematik bir şekilde ya da yanında küçük bir çocukla dileniyorsa bu ceza 500 ila 2 bin Frank'a kadar çıkabiliyor.

Sosyal Demokrat Parti milletvekili Ada Marra, yasaya tepki gösterirken güçsüz ve yoksul insanların bu uygulamayla daha da korunaksız hale geleceğini belirterek, "Fakirlerin suça teşvik edileceğini" dile getirdi.

Yasa tasarısı geçtiğimiz salı günü 60'a karşı 56 oyla mecliste kabul edilmişti. Eyalet Konseyi üyesi Beatrice Metraux, bu uygulamayla özellikle organize suç örgütlerinin durdurmak ve dilencilerin çocukları kullanmasının önüne geçmek istediklerini belirtmişti.

İsviçre'nin Cenevre Gölü'ne kıyısı olan Vaud Kantonu Nyon, Lozan ve Montrö şehirlerini içerisinde barındırıyor.

Ülkenin Cenevre'de şehrinde dilenmek 2008 yılında yasaklanmıştı. Ancak kentin birçok bölgesinde dilenen insanları görmek mümkün. (Kaynak: euronews)