ABD’den Haşdi Şabi komutanı için hazırlık

ABD’nin, Haşdi Şabi komutanlarından Ebu Mehdi Mühendis’i arananlar listesine almak istediği belirtildi.

HABER MERKEZİ

ABD’nin, Haşdi Şabi komutanlarından Ebu Mehdi Mühendis’i arananlar listesine almak istediği belirtildi.

Sky News’in ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği’nden bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, Washington yönetimi, Haşdi Şabi komutanlarından Ebu Mehdi Mühendis’i yakalamak için arananlar listesine almak istiyor.

Kaynak, ABD’nin Ebu Mehdi Mühendis’in adını “Uluslararası Terör Örgütleri” listesine alınması için girişimde bulunacağını aktardı.

ABD, Ebu Mehdi Mühendis’i, Irak’ta çok sayıda ekonomik kaynağı ve devletin imkanlarını kendi çıkarı için kullanmakla suçluyor.

Mühendis’in komutasında hareket ettiği bilinen 100 bin kişi içinde Şii Haşdi Şabi milislerinin de bulunduğu biliniyor.

Ayrıca Ebu Mehdi Mühendis’in kendi adına İran’a 3 milyar dolardan fazla para da gönderdiği bilgiler arasında yer alıyor.

Birçok Iraklı siyasetçinin Mühendis ile ilgili bu bilgilere sahip olduğunu belirtiliyor.

Öte yandan geçen yıl ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, yaptığı bir açıklamasında, Ebu Mehdi Mühendis'in Kerkük'teki rolüne tepki göstererek, "O kişi bir teröristtir" demişti.

Geçtiğimiz mayıs ayında Amerika Kongresi, Irak Haşdi Şabi milislerine bağlı 3 silahlı grubun da içerisinde yer aldığı terör listesini onaylamıştı.

Listede yer alan Haşdi Şabi milislerine bağlı grupların isimleri şöyle: Esayib Ehl El-Heq, Nuceba Hareketi ve Irak Hizbullahı.