Nauert ile K24 muhabiri arasında ilginç diyalog

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, haftalık basın toplantısında K24 Washington Muhabiri Laurie Mylroie’nın sorularını yanıtladı.
kurdistan24.net

K24 - WASHINGTON

ABD Dışişleri Sözcüsü ile K24 Washington muhabiri arasında ilginç bir diyalog yaşandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, haftalık basın toplantısında K24 Washington muhabiri Laurie Mylroie’nın sorularını yanıtladı.

K24 muhabirinin ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, “Kürtler Suriye’de ABD’nin büyük ortağı ve görüşmelerde rol sahibi olacaklar” ifadelerini sorması üzerine Nauert, “Bu konuda tutumumuz değişmedi. Kürtler bizim büyük ortağımız. Şunu da unutmayın, Başkan Trump, Birleşmiş Milletler’deki basın toplantısında Kürt muhabire Mr. Kürt diye hitap etmişti. O arkadaşımız burada mı?” dedi.

K24 muhabiri ise, “Mr. Kürt, bu söylemlere saygı duyuyor ve Başkan’a teşekkür ediyor” ifadelerini kullandı. Nauert ise, “Mr. Kürt’ü çağırabilirsiniz, onunla mutluyuz” diye konuştu.

K24 muhabirinin Nauart’in ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarındaki 12 şart ve İran’ın Irak’taki milis güçleri yönlendirmesiyle ilgili açıklamalarını sorması üzerine ise, ABD’li Sözcü, “ABD’nin bu konudaki tutumu değişmedi. Biz Irak’ın iç işlerine karışmıyoruz. Irak’ın egemenliğine saygı duyuyoruz. Irak halkıyla çok iyi ilişkilerimiz var” ifadelerini kullandı.