Barzani’nin Fransa ziyareti önemli bir kanıttır

Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, bir dizi önemli temaslarda bulunmak üzere dün Fransa’nın başkenti Paris’e gitti. Devletin üst düzey protokolüyle karşılanan Barzani’nin söz konusu ziyareti, hem siyasi hem de askeri yönden çok önemli olduğu vurgulandı.

Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, bir dizi önemli temaslarda bulunmak üzere dün Fransa’nın başkenti Paris’e gitti. Devletin üst düzey protokolüyle karşılanan Barzani’nin söz konusu ziyareti, hem siyasi hem de askeri yönden çok önemli olduğu vurgulandı.

“Danışman düzeyinde karşılanırdık”

1965 yılında Mela Mustafa Barzani’nin mektubunu dönemim Fransız yöneticilerine bizzat ilettiğini ifade eden tecrübeli siyasetçi Mahmut Osman, “O zamanlar sadece bir danışman düzeyinde karşılanırdık.” dedi.

Mektubun üzerinden geçen 51 yıl sonra ise bu sefer Mustafa Barzani’nin oğlu Kürdistan Başkanı olarak Paris’e gitti ve devletin en üst düzey resmi protokolüyle karşılandı.

“Kürt meselsinde ileriye gidildiğinin kanıtıdır.”

K24’e konuşan Mahmut Osman, şöyle devam etti: “Ziyaretin önemi çok büyük gerçekten. Bir ülkenin en başındaki şahsı tarafından ağırlanıyorsak bu, Kürt meselesinde ileriye gidildiğinin de bir kanıtıdır. Öte yandan Fransa da Kürt meselesine olumlu bir yaklaşım sergiliyor. Burada önemli olan Kürtler arasında bir birliğin oluşturulmasıdır. Artık Kürtlerin birbirlerine sırt vermesinin vaktidir.”

Uluslararası sahnede önemli temsiliyet

Siyasi gözlemcilere göre Başkan Barzani’nin, Fransa’da cumhurbaşkanı François Hollande ve Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian tarafından üst düzey protokol ile karşılanması, Kürdistan’ın; siyasi, diplomatik ve askeri anlamda uluslararası sahnede kendini temsil etmesi açısından büyük bir önem arz ediyor.

“İyi diyalog Fransa’nın peşmergeye yaklaşımını da etkiledi”

K24’e konuşan Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü General Helgurt Hikmet, Fransasız liderlerle Kürdistan Başkanı arasındaki iyi diyalogun, Fransa devletinin DAİŞ savaşında peşmerge güçlerinin yardımına koşması ve peşmergeyle dostane bir yaklaşım sergilemesini de sağladığını bildirdi.

Fransa Kürdistan’ın yardımına koşan ilk ülkelerden

Fransa’nın, iki yıl önce başlayan DAİŞ savaşında Kürdistan’ın yanında olduğunu ilan eden ilk ülkeler arasında yer aldığını vurgulayan Helgurt hikmet, “Fransa, DAİŞ savaşının ilk başladığı günlerden bu yana peşmerge çok önemli bir destek sundu. Gerek silah ve askeri mühimmat boyutunda gerekse askeri eğitim ve tatbikatlar hususunda çok önemli roller üstlendi.” sözlerini kullandı.  

Fransız basınından yakın ilgi

Fransa basını da Kürdistan Başkanı Mesut Barzani’nin ülkelerine yaptıkları ziyareti çok yakından takip ederek sık sık önemini vurguladı.

Savunma Bakanı: yardımlar arttırılacak

Fransa Savunma Bakanı, yaptığı bir açıklamayla Musul’un DAİŞ teröristlerinden temizlenmesi operasyonunda ve DAİŞ’in Kürdistan ile Irak’tan kökünün kazınması için peşmerge ve Irak ordusuna daha fazla destek verileceğini bildirdi.