Mesrur Barzani: Ezidi Kürtler, Kürdistan’ın ayrılmaz bir parçası

Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani, Nobel Ödüllü Ezidi Kürt aktivist Nadia Murad’ı tebrik

K24 - ERBİL

Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani, Nobel Ödüllü Ezidi Kürt aktivist Nadia Murad’ı tebrik ederek, Ezidi Kürtlerin, Kürdistan halkının ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.

Mesrur Barzani bugün, başkent Erbil’de, Nobel Ödüllü aktivist Nadia Murad’la görüştü.

Aldığı ödülden dolayı Kürt aktivisti tebrik eden Mesrur Barzani, Nadia Murad’a, Ezidi toplumunun yaşadığı talihsizlikleri uluslararası topluma ulaştırarak yaraların sarılmasını, hizmetlerin sağlanması ve bölgenin yeniden inşası için yardımcı olması gerektiğini söyledi.

Ezidi Kürtlerin Kürdistan halkının ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyen Mesrur Barzani, geçmişte yaşanan olayların tekrarlanmaması için Kürdistan Hükümeti’nin aldığı önlemleri anlattı ve Şengal’deki durumun normalleşmesi adına resmi taraflarla çalışma yürütüldüğünü ve bu bölgeye daha çok hizmet sağlanacağını kaydetti.

Nadia Murad ise Mesrur Barzani’ye görüşmeden ve Kürdistan Hükümeti’nin Ezidi Kürtlere yardımlarından dolayı teşekkür etti.

Ödüllü aktivist, Ezidilerin yaşadıklarını, DAİŞ’ten kurtarılan kadınların dünya gündemine getirilmesi ve DAİŞ’lilerin cezalandırılması için çalışacağını dile getirdi.