Hawice'de 7 toplu mezar bulundu

Kerkük'e bağlı Hawice ilçesi ormanlarında, terör örgütü DAİŞ tarafından öldürülen kurbanların da aralarında olduğu tahmin edilen 7 toplu mezarın bulunduğu belirtildi.

HABER MERKEZİ

Kerkük kentine bağlı Hawice ilçesi ormanlarında, terör örgütü DAİŞ tarafından öldürülen kurbanların da aralarında olduğu tahmin edilen 7 toplu mezarın bulunduğu belirtildi.

AA'da yer alan habere göre, Irak Federal Polisi 6’ncı Bölük Komutanlığı Basın Sorumlusu Hüseyin Macid, yaptığı açıklamada, ''Hawice ormanlarında 7 toplu mezar bulundu'' dedi.

Ormanlık alanda bulunan toplu mezarlarda kadın, çocuk ve Irak güvenlik güçlerine ait kişilerin olduğunu düşündüklerini belirten Macid, ''Kurbanların DAİŞ döneminde infaz edildiğini tahmin ediyoruz'' ifadesini kullandı.

Yedi ayrı toplu mezarda insan kafatası ve iskeletlere rastladıklarını aktaran Macid, bölgede güvenlik devriyesi görevinde bulunan ekipler tarafından söz konusu mezarlara rastladıklarını aktardı.

Macid, mezarlarda çok sayıda sivil ve askeri kıyafetler bulunduğunu söyledi.

Kerkük yerel hükümeti ile ilgili makamlara bilgi verdiklerini belirten Macid, şöyle devam etti:

''Toplu mezarların bulunduğu ormanlık alanı giriş ve çıkışlara kapattık. Kurbanların kimlik tespiti için ilgili makamlardan inceleme ve araştırma ekiplerinin gelmesi gerekiyor.''

Birleşmiş Milletler, Irak'ta daha önce terör örgütü DAİŞ'in kontrol ettiği bölgelerde binlerce kurbanın kalıntılarını içeren 200'den fazla toplu mezarın bulunduğunu duyurmuştu.