Kara deliklerden zamana yolculuk mümkün mü?

Son yıllarda bilim kurgu filmlerinde, dizilerde ve romanlarda bile sık sık rastlanan kara delikler bilim dünyasının dikkatini çekmeye başladı.

HABER MERKEZİ

Son yıllarda bilim kurgu filmlerinde, dizilerde ve romanlarda bile sık sık rastlanan kara delikler bilim dünyasının dikkatini çekmeye başladı.

Fizikçi Michio Kaku, Einstein’ın kara deliklerin içlerine ulaşmanın mümkün olmadığını söylediği zamanlarda, bu oluşumların merkezlerinin bir noktadan meydana gelmiş, hızla dönen yapılar olduğunun sanıldığını aktardı.

Son araştırmalarda ise kara deliklerin merkezlerinin nokta şeklinde değil, halka şeklinde olduğunu keşfettiklerini açıkladı.

Bu nedenle bu halkadan geçiş mümkün olduğunda bir tünelden geçmek gibi olacağını ifade eden Dr. Kaku, tünelin bir portal görevi görme ihtimali olduğunu söyledi.

Çoklu evren teorisinin bilim dünyasında kabul gördüğü bu dönemde, paralel evrenler arası geçişin kara delikler vasıtası ile olabileceği ihtimali güçlendi.

Bundan daha ilginç olan durum ise tıpkı ünlü fizikçi Stephen Hawking’in iddia ettiği gibi, solucan deliklerinin zaman yolculuğuna imkan sağlayabilecek olma ihtimalleri oldu.

Dr. Kaku, solucan deliklerinin gelecek zamana, geçmiş zamana, uzay-zamanda herhangi bir noktaya veya farklı bir evrene yolculuk için kullanılabilecek tüneller olma ihtimallerinin yüksek olduğunu açıkladı.

Teorilerin kanıtlanmasının çok güç olduğunu belirten fizikçi Dr. Kaku, inanılmaz bir matematiğin onları beklediğini belirtirken, konuyu ispat etseler bile bu yolculuk sırasında kişilerin başlarına neler gelebileceğini bilemeyeceklerini, solucan deliklerinin çökme ihtimali olduğunu ifade etti. (Kaynak: Webtekno)