Erdoğan'dan OHAL, Gülen ve Esad açıklaması

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu için ABD'ye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu için ABD'ye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan Reuters'a yaptığı açıklamada, Suriye'deki geçiş hükümetinde Esad'ın olmaması gerektiğini söyledi. 

OHAL süresinin meclis kararıyla uzatılabileceğini söyleyen Erdoğan, "AB taahhütlerini yerine getirmedi" diyerek göçmenlere ilişkin olarak Avrupa Birliği'ni (AB) eleştirdi.

Fethullah Gülen ve 15 Ağustos Askeri Darbe girişimine değinen Cumurbaşkanı Erdoğan, "Gülen terörist örgüt elebaşı olmaktan dolayı iade edilmeli ya da sınır dışı edilmeli" diyerek, Gülen'in faaliyetlerinin dünya çapında yasalanması gerektiğini belirtti.

Erdoğan'ın ziyaretinin ilk akşamında, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile görüşecek ardından SETA Vakfı tarafından düzenlenen çalışma yemeğine katılacak. 

Erdoğan'a New York ziyaretinde; Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve milletvekilleri eşlik ediyor.