BM: 200 aile DAİŞ’in elindeki son bölgede sıkıştı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Suriye’nin doğusunda DAİŞ’in elindeki son bölgede sıkışıp kalan 200 kadar aile için endişe duyduğunu açıkladı.

HABER MERKEZİ

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Suriye’nin doğusunda DAİŞ’in elindeki son bölgede sıkışıp kalan 200 kadar aile için endişe duyduğunu açıkladı.

Bachelet, DAİŞ’in çoğu kadın ve çocuklardan oluşan sivillerin Irak sınırındaki küçük bölgeden çıkmalarına izin vermediğini söyledi.

Burası şu an DAİŞ’e karşı savaşan ABD destekli Suriyeli güçlerin kuşatması altında. Burada sivillerin arasına karışan 300 kadar DAİŞ’li teslim olmayı reddediyor. ABD destekli koalisyon güçleri örgütle bölgeden çıkmaları için görüşmeler yürütüyor.

Merkezi Londra’da bulunan İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre içeride sıkışan sivilleri çıkartmak için bölgeye 50 kadar kamyon gittiği bildirildi.

Gözlemevi daha önce sivillerin Irak’a gönderilmeleri yolundaki DAİŞ teklifinin Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından reddedildiğini bildirmişti.

Bachelet ayrıca ülkede DAİŞ’in son güçlü kalesi olan İdlib’deki durumdan da endişe ettiğini söyledi. Bachelet, planlama ve askeri operasyonların yürütülmesi konusunda önemli olanın sivillerin güvenliğinin garanti altına alınması olduğunun altını çizdi.

Bachelet, İdlib ve Halep’te savaş yüzünden yerlerinden olan yüz binlerce sivilin zor koşullarda hayatta kalmaya çalıştığını söyledi.

Salı günü İdlib vilayetindeki Han Şeyhun kasabasında hükümet güçlerinin bir fırına düzenlediği saldırıda aralarında çocukların da bulunduğu en 14 kişi hayatını kaybetti.

Gözlemevi’ne göre Han Şeyhun ve yakınlardaki köylerin ekmek ihtiyacını karşılayan en büyük fırındı.

Ülkenin güneyinde Ürdün sınırında ise Suriye hükümeti Rusya’nın da desteğiyle insani geçişin sağlanacağı iki yol açtı.

Bu geçişler Rukban kampında kalan yaklaşık 40 bin kişinin başka bölgelere geçişini sağlamayı hedefliyor. Kampta ilaç ve gıda sıkıntısı yaşanıyor.

Geçen hafta BM ve Suriye-Arap Kızılay’ı insani yardım faaliyetlerine başlamış, Rusya ise hükümetin kontrolündeki bölgelere gitmek isteyenlerin yerleştirilmesine yardım etmeyi önermişti.

Ürdün ise Suriye sınırını güvenlik kaygıları nedeniyle kapattı. Suriye hükümeti ve müttefiki Rusya yardım malzemelerinin güvenliğinin sağlanamaması konusunda bölgede konuşlu ABD askerlerini suçluyor. Amerikalılar ise iddiaları reddediyor. (Kaynak: Amerikanınsesi)