İnsan beyniyle ilgili yeni keşif

Bazı canlı türlerinin Dünya'nın manyetik alanını bulabildikleri biliniyor. Göçmen kuşlar, deniz kaplumbağaları ve bazı bakteriler gibi canlılar için Dünya'nın manyetik alanı bir yol gösterici konumunda.

HABER MERKEZİ

Yapılan son araştırmaya göre insan beyni, dünyanın manyetik alanını algılayabiliyor.

Bazı canlı türlerinin Dünya'nın manyetik alanını bulabildikleri biliniyor. Göçmen kuşlar, deniz kaplumbağaları ve bazı bakteriler gibi canlılar için Dünya'nın manyetik alanı bir yol gösterici konumunda.

eNeuro dergisinde yayımlanan bir makaleye göre insanlar da Dünya'nın manyetik alanını algılayabiliyor. İnsanların manyetik alanları algılayabildikleri 1980’lerden bu yana iddia edilse de araştırmacılar ilk defa doğrudan bir kanıt bulmayı başardı. Bu yeteneğin temelinde ise beyindeki manyetik parçacıkların yer aldığı düşünülüyor.

Yapılan deneyde 34 katılımcı, etrafında elektrik yüklü sütunların bulunduğu karanlık bir odaya alınarak yapılan deneyde, katılımcıların beynindeki tepkiler incelenerek insanların manyetik alan değişimine nasıl tepki verdikleri ölçüldü. Katılımcılardan rahatlamaları ve gözlerini kapatmaları istendi. Daha sonra da ortamdaki elektromanyetik alan değiştirildi. Bu esnada EEG makineleri ile katılımcıların Alfa dalgaları adlı beyin dalgalarındaki değişim gözlendi. Alfa dalgaları, bir duyumuzu kullandığımız zaman net şekilde azalan dalgalar olarak biliniyor.

4 katılımcı, manyetik alan değiştiğinde tepki verdi ve Alfa dalgalarında yüzde 60’ı bulan azalmalar gerçekleşti. Bu etkileşim yalnızca alan kuzeydoğudan kuzeybatıya kaydırıldığında gözlemlendi.

Daha sonra tekrar edilen deneyde de aynı sonuçlar tekrarlandı. Araştırmaya dahil olmayan bilim insanlarına göre bu dört kişinin tepki vermesi, kalan 30 kişinin tepki vermemesinden daha anlamlı. Beynin farklı algılama yöntemleri olduğunu söyleyen araştırmacılar, bu durumu bazı insanların sağ bazı insanların ise sol elini kullanmalarına benzetti.

Bazı insanlarda bu manyetik alan algısının olmasının, geçmişte yaşamak için büyük öneme sahip olan yön bulma için önemli bir özellik olmasından kaynaklandığı düşünülüyor. İnsan beynindeki manyetik parçacıklar bu yetenekle ilişkilendirilmiş olsa da beynin her noktasında bulundukları için biyolojik amaçlarının da olabileceği düşünülüyor. (Kaynak: Webtekno)