'Romani Bambino' 85 yıl sonra Antep'te

Gaziantep’te müze olmadığı için Adana Müzesi’ne gönderilen ve bugüne kadar orada sergilenen elinde fıstık salkımı olan Romalı çocuk heykeli, 'Romani Bambino' yeniden Antep'e getirildi.

Gaziantep’te müze olmadığı için Adana Müzesi’ne gönderilen ve bugüne kadar orada sergilenen elinde fıstık salkımı olan Romalı çocuk heykeli, 'Romani Bambino' yeniden Antep'e getirildi.


Gaziantep'te Zeugma Antik Kentinde bulunduğu 1931 yılında kentte müze olmadığı için Adana Müzesi'ne gönderilen elinde fıstık salkımı olan Romalı çocuk heykeli 'Romani Bambino' 85 yıl sonra yeniden Antep'e getirildi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in girişimiyle bir süre önce yeniden kente getrilen heykelin tanıtımı dün sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi'nde yapıldı.
Fatma Şahin tanıtım toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, heykelin anavatanına döndüğünü belirterek şöyle konuştu:

"Gördüğünüz gibi bir açık hava müzesinde. Bütün şehrin antik kent olduğu bir bölgedeyiz. 'Erken elveda' yazıyor. Bizim bebeğimiz, çocuğumuz bize erken elveda yapmıştı. Şimdi yeniden onu anavatanına döndürmenin büyük bir gururunu ve mutluluğunu yaşıyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Galiba Türkiye'de 2 günde en hızlı Adana'dan Gaziantep'e getirilişini sağladığımız bir zaman dilimini sağladık. İnanın 15 yıl Ankara'da bütün makamları gören bir kardeşiniz olarak bu kadar hızı ben de tahmin etmiyordum. Genel müdürüme çok teşekkür ediyorum. Bebeğimiz çok mutlu çünkü anavatanına döndü. Zeugma'ya döndü ve bu güzelliği tamamladı, doğduğu topraklara döndü. Altına , 'Erken elveda' yazanlar bugün burada olsaydı çok mutlu olurlardı. Gastronomi ve arkeoloji bizim bu şehirdeki iki önemli dalımız. UNESCO'da gastronomide dünyanın 8'inci kenti olurken, 5 antik kentini restore eden ve bunun hepsinin halkının hizmetine sunan bir anlayışla yolumuza devam ediyoruz."
Heykel açılış yapıldıktan sonra ziyarete açıldı.