NASA: Erbil Kalesi, dünyanın en eskisi

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), Erbil Kalesi’nin, dünyada halen yaşamın sürdüğü en eski yapısı olduğunu açıkladı.

K24 - ERBİL

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), Erbil Kalesi’nin, dünyada halen insan yaşamının sürdüğü en eski yapı olduğunu açıkladı.

NASA’nın resmi sitesinde dün yer verilen açıklamaya göre, Erbil Kalesi’nin inşa tarihi, en az 6 bin yıl öncesine dayanıyor.

Erbil Kalesi’nin; Sümerler, Asurlar, Sasaniler, Moğlollar, Hristiyanlar ve Osmanlılar’ın dönemlerinden geçtiği ve Yahudi, Hristiyan ve Müslümanların ibadethanelerine ev sahipliği yaptığı belirtildi.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin verilerine göre 1995 yılında Erbil Kalesi’nde 247 ev ve bu evlerde yaşayan 1631 kişi bulunuyordu. Ancak 2003 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nce (UNESCO) Dünya Kültür Mirasları listesine alınarak boşaltıldı.

32 metre yüksekliğe sahip olan kalede evler kerpiçten inşa edilmiş. 2014 yılında UNESCO listesine giren kalede halen bir aile yaşamını sürdürüyor. Kalede ayrıca birkaç müze yer alıyor.

Tarihi kale, Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’in de simgesi konumunda.