Irak Fetullah Gülen'e bağlı okulları kapatıyor

Türkiye'nin, Irak'taki Fetuullah Gülen okullarının kapatılması için resmi talepte bulunduğu öğrenildi.
Türkiye'nin, Irak'taki Fetuullah Gülen okullarının kapatılması için resmi talepte bulunduğu öğrenildi.
Irak Eğitim Bakanlığı, yaptığı bir açıklama ile , Irak'ta Fethullah Gülen bağlantılı okulların kapatılması için Türkiye'den resmi talep geldiğini bildirdi.
FETÖ soruşturması kapsamında yürütülen operasyon ve soruşturmalar Türkiye'de devam ederken, yurt dışında da Dışişleri Bakanlığı ve diğer bakanlıklar aracılığı ile FetullahGüen okullarının kapatılması için girişimlerde bulunuyor.
Bu kapsamda Bağdat ile iletişime geçen Ankara, resmi bir taleple Irak'ta bulunan Fetullah Gülen okulları ve kurumlarının kapatılmasını istedi. 
 
Irak Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamada talebe olumlu yaklaştıklarını ve "bu okullarda eğitim gören öğrencilerin geleceğini korumak için okulları bakanlığa devretmeyi planladığını" bildirdi.
Eğitim Bakanı Muhammet İkbal, Irak'ta eğitim veren ve aralarında IŞIK Koleji'nin de yer aldığı bazı eğitim kurumlarının kapatılması için Türkiye'nin talep sunduğunu belirtti. Türkiye'nin talebinin kapsamlı bir şekilde ele alınacağını kaydeden Bakan İkbal, bu konuda Türkiye ile temas içerisinde olacaklarını belirtti.