HDP’den YSK’ya resmi iptal başvurusu

HDP, KHK ile kamu görevinden ihraç edilenlere mazbata verilmemesi yönündeki kararın iptali için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) resmen başvurduğunu açıkladı.

HABER MERKEZİ

HDP, KHK ile kamu görevinden ihraç edilenlere mazbata verilmemesi yönündeki kararın iptali için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) resmen başvurduğunu açıkladı.

Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) yapılan yazılı açıklamada, başvuruda söz konusu kararın hukuki bir yanı olmadığı belirterek, kamu görevinden ihraç edilmesinin bir kişinin seçme ve seçilme hakkını ortadan kaldırmadığının vurgulandığı belirtildi.

HDP'nin itiraz dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

“YSK'nın varoluş sebebi seçimlere güveni ve seçim güvenliğini sağlamaktır. Ancak YSK yetkisini aşmış, varoluş sebeplerinin tartışılmasına sebep olacak bir durum yaratmıştır. Görülmektedir ki; açık bir keyfilik, çifte standart, eşitlik ilkesinin ihlali gibi hukuka ve kanunlara aykırı kararlar ve uygulamalar söz konusudur. Bu çerçevede Yüksek Seçim Kurulu kamuoyu önünde, hukukun üstünlüğü, eşitlik ilkesi ve seçimlerin şeffaflığı ilkeleri temelinde tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyadır."

YSK'NIN VERDİĞİ KARAR NEDİR?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Çarşamba günü itirazları değerlendirmek üzere yaptığı toplantıda, haklarında 692 ve 697 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerden (KHK) işlem yapılan seçilmişlere mazbata verilmemesine karar verdi.

YSK kararını, ilgili kanun ve KHK'larda yer alan "Bu şekilde görevine son verilenler bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemez, kamu, kurum ve kuruluşlarında görev alamaz" hükmünü gerekçe göstererek aldı.

Karara göre, başkan seçilen KHK'lı kişiler yerine ikinci sıradaki adaylar mazbata almaya başladı.

Erzurum'un Tekman, Diyarbakır'ın Bağlar ve Lice, Van'ın Tuşba, Edremit ve Çaldıran ile Siirt'in Gökbaş Beldesi'ne belediye başkanı seçilen adaylar KHK ile daha önce kamudaki görevlerinden ihraç edilen isimler.