Hafızayı gençleştirmeyi başardılar

Beyne manyetik uyarılar gönderen bilim insanları, yaşlı insanların hafızalarını gençleştirmeyi başardı.

HABER MERKEZİ

Beyne manyetik uyarılar gönderen bilim insanları, yaşlı insanların hafızalarını gençleştirmeyi başardı.

Northwestern Üniversitesi'nde yapılan araştırmalarda bilim insanları, yaşa bağlı olarak gerçekleşen hafıza azalmasının çaresini buldu. Stimülasyon yöntemini kullanarak beyni uyaran bilim insanları, yaşlı insanların çeşitli hafıza işlevlerinin daha iyi bir hal aldığını fark etti.

Transkraniyal Manyetik Stimülasyon (TMS) olarak adlandırılan yöntem, insan beyninin uyarılmasını sağlıyor. Geçtiğimiz 15 yıl içerisinde, teknolojinin gelişimine bağlı olarak ortaya çıkan bu yöntem sayesinde, organlar manyetik olarak uyarılabiliyor. Ağrısız olarak gerçekleşen TMS yöntemi doktorlar için umut verici bir yenilik oldu.

Araştırmanın başındaki isim olan Joel Voss, yaşlı insanların genel olarak anahtarlarını nereye koyduklarını hatırlamama, yeni komşularının isimlerini öğrenememe gibi sorunlarının olduğunun bilindiğinin ve buradan hareketle çalışmalara başlandığını belirtiyor.

NASIL YAPILDI?

Bilim insanları Hipokampus olarak adlandırılan ve hafıza üzerinde işlevleri olan bölgesinde yoğunlaştı. Kulakların arka tarafında bulunan bu beyin bölgesi doğrudan uyarılamıyordu çünkü beynin iç kısmında yer alıyordu. Bilim insanları bu kısmın üzerinde bulunan ve Hipokampus ile bağlı olan, duyu organlarından gelen bilgileri birleştiren Parietal Lob üzerinden TMS gerçekleştirdİ.

64-80 yaş aralığında bulunan 16 yaşlı insan üzerinde yapılan çalışmalar 20 dakikalık 5 seans şeklinde gerçekleştirildi. Yapılan her seans sonrası bazı hafıza testleri yapıldı. Beynin bu kısmında bulunan sinir sinyallerinde artış olduğunu gözlemleyen bilim insanları, çalışmaların sonucunda yaşlı insanların yüzde 40 daha iyi hafızaya kavuştuklarını belirlediler. Bu da 70 yaşında bir insanın hafızasının, 20 yaşındaki bir insanla neredeyse aynı olacağı sonucunu ortaya çıkarmış oldu.

Çağımızın hastalığı olarak bilinen Alzheimer hastalığının çaresi olabilir mi, beynin başka yerlerinde kullanıldığı zaman başka görevler için iyileştirmeler yapılabilir mi gibi sorular henüz yanıt bulmuş değil. Ancak Joel Voss önderliğinde ekip, bu soruların cevabını en kısa sürede bulmayı amaçlıyor. (Kaynak: Webtekno)